Papież zatwierdził instrukcję dot. parafii. Mówi m.in. na temat ofiar za sakramenty

Papież zatwierdził instrukcję dot. parafii. Mówi m.in. na temat ofiar za sakramenty
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
2 miesiące temu
PAP / df

Parafia nie może stać się strukturą „sklerotyczną”, skupioną na sobie - podkreślono w ogłoszonej w poniedziałek instrukcji Watykanu. Położony w niej został nacisk na konieczność przeprowadzenia procesu odmłodzenia oblicza Kościoła oraz bezinteresowności.

Nie można „targować się”, jeśli chodzi o życie sakramentalne i wywoływać wrażenia, że sprawowanie sakramentów – zwłaszcza Najświętszej Eucharystii – i innych posług mogłyby podlegać opłatom” - głosi instrukcja „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.

Przeczytaj tekst dokumentu >>

Przygotowała ją Kongregacja ds. Duchowieństwa, a zatwierdził ją papież Franciszek.

Przypomniano, że papież mówi o potrzebie „kreatywności” i szukania nowych dróg głoszenia Ewangelii. Instrukcja, jak wyjaśniła kongregacja, jest zaproszeniem skierowanym do wspólnot parafialnych, aby wyszły poza swoje struktury, by krzewić „komunię i współpracę, spotkanie i bliskość, miłosierdzie i troskę o głoszenie Ewangelii”.

Jak zauważono, papież przestrzegł przed „zamknięciem się w strukturach dostarczających fałszywej ochrony i lękiem przed przepisami czyniącymi nieubłaganymi sędziami” z ludzi Kościoła.

Kościół - głosi instrukcja - „trwając przy własnej tradycji, a równocześnie świadomy swojej powszechnej misji, jest zdolny wchodzić w związek z różnymi formami kultury, przez co ubogaca się zarówno on sam, jak i różne kultury”.

Przyjęte przez różne ludy Słowo Boże, które głosi Kościół wzbudziło "najszlachetniejsze aspiracje, w tym pragnienie Boga, godność życia każdego człowieka, równość ludzi i szacunek dla odmienności w jednej rodzinie ludzkiej, dialog jako narzędzie uczestnictwa, tęsknotę za pokojem, gościnność jako wyraz braterstwa i solidarności, odpowiedzialną ochronę stworzenia” - zauważa się w watykańskiej instrukcji.

Zwraca się w niej uwagę na potrzebę dokonania przez wspólnoty chrześcijańskie wyboru misyjnego po to, aby wszystkie struktury kościelne stały się "odpowiednią drogą bardziej dla ewangelizowania współczesnego świata, niż do zachowania stanu rzeczy”.

To nawrócenie misyjne szczególnie dotyczy parafii - wskazał Watykan.

Za jedno z zadań parafii uznano konieczność konfrontacji z „globalną i zbiorową wioską”, jaką stworzyły zwiększona mobilność i kultura cyfrowa zmieniając język i zachowanie ludzi, zwłaszcza młodszych pokoleń.

W tej nowej rzeczywistości, jak zauważono, związek parafii z danym terytorium jest coraz mniej zauważalny, a „relacje międzyludzkie są wystawione na ryzyko rozpadu w wirtualnym świecie”. Zaakcentowano konieczność dostosowania posługi do potrzeb wiernych i historycznych przemian.

Przypomniane zostały słowa św. Jana Pawła II o tym, że „parafia musi zostać udoskonalona i zintegrowana w wielu innych formach, ale nadal pozostaje niezastąpionym organizmem o pierwszorzędnym znaczeniu w widzialnych strukturach Kościoła”.

Parafie, jak wskazała kongregacja, nie będąc już jak kiedyś głównym miejscem spotkań i życia społecznego, muszą szukać innych sposobów bliskości i unikać nadmiernej biurokracji.

Jak dodano, jeśli parafia nie żyje duchowym dynamizmem ewangelizacji, „naraża się na ryzyko bycia strukturą skupiającą się na sobie i sklerotyczną, która proponuje doświadczenia pozbawione już ewangelicznego i misyjnego smaku”.

Jak zaznacza się w instrukcji, zadaniem parafii jest docieranie do wszystkich bez wyjątku, ponieważ „biedni i wykluczeni muszą zawsze mieć uprzywilejowane miejsce w sercu Kościoła”.

Kolejna wymieniona wskazówka to przezwyciężenie „klerykalizacji duszpasterstwa”.

W punkcie „Ofiary składane za udzielanie sakramentów” podkreślono, że datki złożone za celebrację mszy świętej i inne sakramenty muszą być „działaniem dobrowolnym ze strony ofiarodawcy, a ich wysokość pozostawiona jest jego sumieniu i poczuciu odpowiedzialności kościelnej”.

„Nie jest to cena do zapłaty czy wymagana taryfa, jakby to był rodzaj „podatku sakramentalnego” - wyjaśniła kongregacja.

Zaznaczyła, że „od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu, biorąc to pod uwagę, że usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali mszę świętą w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
21,54 zł
35,90 zł
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził instrukcję dot. parafii. Mówi m.in. na temat ofiar za sakramenty
Komentarze (11)
KK
~Kamil K
22 lipca 2020, 12:30
To samo dotyczy uporczywego trzymania się parafii jako pewnego miejsca, kiedy świat funkcjonuje dzisiaj w oderwaniu od nieruchomości - w internecie, w organizacjach, w ponadkontynentalnych firmach. A przecież są takie oderwane od ziemi wspólnoty, np. zakony.
KK
~Kamil K
22 lipca 2020, 12:30
Ani kościół niemiecki, ani polski nie utrzymuje się z datków wiernych, tylko wsparcia państwa - np. w Niemczech podatku, w Polsce z Funduszu Kościelnego i ogromnego majątku. Stanowisko K.ds.D. jest więc bez sensu - z jednej strony powinna bowiem zakazać opłat ("co łaska") za sakramenty (darmo dostałeś) tam gdzie kościół utrzymuje się z kwot przekazywanych z państwa, z drugiej z czegoś ten kościół musi się finansować w innych krajach. Co zrobić z krajami misyjnymi? Co zrobić np. w Azji? Można więc krytykować to pismo z polskiego punktu widzenia, ale trzeba spojrzeć na nie w aspekcie całego globu. Nie da się wszystkich biskupstw wtłoczyć w jedne finansowe ramy. Chciałoby się rzec że ta instrukcja jest ani gorąca ani zimna, tylko taka letnia..
TN
~Tomasz Niemirowski
22 lipca 2020, 09:32
Św. Jan Paweł II powiedział, że kapłan powinien żyć na poziomie przeciętnej, czy nawet ubogiej rodziny. Łatwo z tego wyliczyć, uwzględniając inne dochody księży, ile powinno się należeć za odprawienie Mszy św. Taki cennik - z zaznaczeniem, że ofiara jest dobrowolna - powinien wisieć w każdej zakrystii.
HP
~Herr Pfaffe
21 lipca 2020, 05:40
A ja się tak zastanawiam nad świętopietrzem. Czy nie jest czas stosowny, aby zlikwidować ten archaiczny zwyczaj?
MN
~Marek Nowicki
21 lipca 2020, 20:52
A nie czas, by zlikwidować opodatkowanie przynależności do Kościoła?
--
~-Jacek -Synboga
20 lipca 2020, 22:01
nie zapominajmy to Chrystusie który dba o środki materialne i duchowe dla swojego Kościoła, nie znam pobożnego Kapłana któremu by czego brakowało ale i są bezbożnych którym ciągle wszystkiego brakuje. Ja osobiście stawałem w obliczu bezdomności i głodu z powodu patologii w domu, na modlitwę zawsze Jezus odpowiadał i udzielał mi łaski, dziś obfituje i nie wiem jak to się stało zarabiam 50 tyś miesięcznie mam swoja firmę dom rodzinne, moja zasada prosić ludzi a jak oni odmówią pomocy to wtedy sam Bóg przychodzi z pomocą tak jak Eliaszowi nad potokiem ptak go karmił
MN
~Marek Nowicki
21 lipca 2020, 20:55
Farciarz. Niestety, oprócz wybranych do sytości są też wybrani do glodowania... I to bynajmniej nie lenie czy inny "margines"...
WS
~Wojciech Sobolski
20 lipca 2020, 19:55
Wszystko ładnie jeśli chodzi o dobrowolność ofiar za sakramenty pod warunkiem, że kochany Franciszek będzie pamiętać na przykład o subtelnych różnicach w finansowaniu kościołów. W takich Niemczech od każdego zapisanego nominalnie katolika pobierany jest procent od dochodów. W Polsce takowego podatku nie ma i Kościół ma to co dadzą dobrowolnie ludzie. Zresztą najczęściej tylko ci, którzy mają ochotę tam się pojawić. A to czyni wielką różnice bo jak wierni co łaska będą rozumieć jako 5 zł to współczuję każdemu gospodarzowi parafii czyli proboszczowi. Zresztą znam z rozmów z kapłanami przypadki ludzi którzy za sakramenty jednorazowe w życiu, chociażby ślub, wyciągali 20 zł. Więc idealizm Franciszka a życie jak widać nie idą tą samą drogą. Ta walka i przepychanka w sprawie pieniążków w Polsce ma kilka warstw. Z jednej chciwi księża a z drugiej wierni którzy nie będąc opodatkowani na rzecz Kościoła nic nie chcą złożyć w ofierze. Parafie wielkie i maleńkie, itd.
JW
~Joanna Widmoser
21 lipca 2020, 15:49
No i co z tego, że ktoś raz nie zapłacił za ślub? Czyli są te sakramenty na sprzedaż i czy nie są? Nie rozumiem. Dlaczego by nie postawić na transparentność? Ja chciałabym zobaczyć sprawozdania finansowe co miesiąc na stronach internetowych parafii, takie zestawienie kosztów i przychodów. Czy skontrolowanie gospodarności księdza proboszcza nie jest prawem parafian?
EA
~Ewa Adam
22 lipca 2020, 11:47
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu był taki czas, kiedy proboszcz ks. G.Kramer SJ. co tydzień informował w ogłoszeniach, ile zebrał na tacę, ile i na co wydał. Te czasy się skończyły, ks. Kramer nie jest już proboszczem. Zakaz wypowiadania się w mediach został "rozszerzony"? Komu to przeszkadzało? Ilość minusów pod pani wypowiedzią świadczy, że "owce" wolą nie wiedzieć.
HA
~Hgsuubgj Arkanoego
24 lipca 2020, 09:04
Do tego jeszcze bym dodał, że niech Watykan w takim razie zrezygnuje z tzw. Świętopietrza, które każda Parafia musi płacić

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził instrukcję dot. parafii. Mówi m.in. na temat ofiar za sakramenty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.