Portugalia: papież nie chce swego wizerunku na monetach euro

Portugalia: papież nie chce swego wizerunku na monetach euro
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / ml

Papież Franciszek nie zgodził się na projekt portugalskiej Mennicy Państwowej, która zamierzała umieścić jego wizerunek na monetach.

Jak poinformował Alcides Gama z Mennicy Państwowej w Lizbonie, wniosek skierowany do Watykanu dotyczył nominału 2 euro. Urzędnik ujawnił, że mennica próbowała zrealizować projekt dzięki wsparciu ze strony Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.
Negatywna odpowiedź Watykanu została przekazana za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Lizbonie. - Ojciec Święty przedstawił życzenie, aby nie umieszczać jego wizerunku na żadnych monetach, ani medalach - poinformował w komunikacie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Portugalii, abp Rino Passigato.
Władze portugalskiej Mennicy Państwowej przyznały, że plan umieszczenia wizerunku papieża na monetach wiązał się z upamiętnieniem przypadających na 2017 r. obchodów stulecia objawień maryjnych w Fatimie. Ujawniły, że mają inne projekty związane z tym wydarzeniem.
Tymczasem Stolica Apostolska nie wyklucza, że niektóre z nich zostaną zaakceptowane. - Istnieje zwyczaj umieszczania wizerunku papieża na monetach pamiątkowych. Być może po zakończeniu obchodów w Fatimie takie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez Ojca Świętego - dodał abp Passigato, przypominając, że papież Franciszek przybędzie do Portugalii w maju 2017 r.
Kierownictwo Mennicy Państwowej w Lizbonie poinformowało, że autorem monety o nominale 2 euro z wizerunkiem papieża Franciszka miał być Luis Filipe Abreu, profesor stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Jest on autorem około 120 pamiątkowych medali, a także banknotów escudo, waluty obowiązującej w Portugalii przed wejściem w życie euro w 2002 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: papież nie chce swego wizerunku na monetach euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.