Powstaje Sekretariat Techniczny Akcji "Papież dla Ukrainy"

Powstaje Sekretariat Techniczny Akcji "Papież dla Ukrainy"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
KAI / kw

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Edward Kawa przystąpił do formowania Sekretariatu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy".

Od 1 września br. decyzją watykańskiego Sekretariatu Stanu zastąpi dotychczasowy Komitet Techniczny, zarządzający funduszami pochodzącymi z ubiegłorocznej zbiórki charytatywnej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w celu pomocy ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy. W tej chwili do dyspozycji jest ok. 10 mln euro.

- Będziemy kontynuować prace Komіtetu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy - powiedział KAI bp Kawa. W Zaporożu spotkałem się z jego przewodniczącym, biskupem pomocniczym charkowsko-zaporoskim Janem Sobiło i rozmawiał z pracownikami tego Komitetu. Zaproponował bp. Sobiło, aby był pomocnikiem Sekretariatu, a on chętnie się zgodził na to. Biuro Sekretariatu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy" znajdować się będzie w Kijowie. "Po pierwsze dlatego, że to jest stolica, a po drugie dlatego, że praktycznie wszystkie fundacje aktywne na wschodzie Ukrainy mają swoje siedziby w Kijowie, co uprości komunikację z nimi" - wyjaśnił bp Kawa.

Fakt, że na czele Sekretariatu stanął biskup z zachodniej części kraju jest, według hierarchy, dowodem na to, że "Stolica Apostolska pragnie pojednać zachód i wschód Ukrainy, żeby pokazać jedność Kościoła".

Konsultantem Sekretariatu Watykan mianował bp. Kennetha Nowakowskiego z greckokatolickiej eparchii New Westminster w Kanadzie. Zdaniem bp. Kawy chodzi tu o ukazanie jedności Kościoła katolickiego pomimo różnicy obrządków. Bp Nowakowski posiada też pewne doświadczenie, gdyż w latach 1994-2001 był przewodniczącym Caritas Ukraina Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Do pracy w Sekretariacie zostaną powołani rzymscy katolicy i grekokatolicy.

Bp Kawa zadecydował też o zmianie procedury przyznawania finansowania dla projektów charytatywnych. Poprzednio Komitet rozpatrywał je i nad nimi głosował. Sekretariat natomiast będzie pełnił bardziej rolę rozpoznawczą, dostarczając wiarygodne informacje, zaś decyzje o finansowaniu projektów podejmą biskupi, a później zweryfikuje to nuncjatura apostolska.

Na pytanie, od czego przede wszystkim zacznie swoją pracę Sekretariat Techniczny bp Kawa powiedział, że pomoc, która została udzielona z inicjatywy papieża Franciszka, ma trafić do ludzi najbardziej potrzebujących, by dać im to, czego potrzebują, przede wszystkim leki, chleb, opał na zimę, pomoc dla osób chorych i starszych, które są najczęściej bezbronne.

- Działamy według zasady Pisma Świętego, że pod szczególną opieką Bożą są wdowy, sieroty i uchodźcy. Chodzi tutaj o osoby starsze, rodziny i dzieci, a także tych, którzy stracili dach nad głową - poinformował hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje Sekretariat Techniczny Akcji "Papież dla Ukrainy"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Powstaje Sekretariat Techniczny Akcji "Papież dla Ukrainy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.