Rozpocznie się proces ws. defraudacji w Watykanie

Rozpocznie się proces ws. defraudacji w Watykanie
(fot. dade72 / shutterstock.com)
KAI / kk

We wtorek 18 lipca przed Trybunałem Karnym Państwa Watykańskiego rozpocznie się proces dwóch byłych funkcjonariuszy Fundacji Bambino Gesu, zarządzającej należącym do Stolicy Apostolskiej rzymskim szpitalem pediatrycznym Dzieciątka Jezus.

55-letni Giuseppe Profiti, były prezes fundacji i jej były skarbnik, starszy od niego o rok Massimo Spina, oskarżeni są o przywłaszczenie sobie sumy 422.005,16 euro, które przeznaczyli na remont apartamentu, przyznanego emerytowanemu sekretarzowi stanu, kard. Tarcisio Bertone. Remont przeprowadziła firma Gianantonio Bandery w Rzymie.

DEON.PL POLECANiedawno tenże sąd watykański zajmował się skandalami Vatileaks 1, czyli wykradzeniem poufnych dokumentów z kancelarii Benedykta XVI przez jego kamerdynera Paolo Gabriele oraz Vatileaks 2, a więc przekazaniem dokumentów dotyczących watykańskich finansów dwóm włoskim dziennikarzom przez współpracowników specjalnej komisji przygotowującej ich reformę.

O postawienie oskarżonych przed sądem wystąpił prokurator Gian Pietro Milano na podstawie przeprowadzonego wcześniej śledztwa, w wyniku którego uznano m.in., że przestępstwo popełniono na terenie Państwa Watykańskiego (apartament zajmowany przez kardynała Bertone znajduje się na ostatnim piętrze budynku znanego jako Palazzo San Carlo, sąsiadującego z rezydencją papieża Franciszka w Domu św. Marty). Decyzję o procesie podjął prezes trybunału Giuseppe Dalla Torre.

Kiedy sprawa remontu apartamentu byłego sekretarza stanu wyszła na jaw, on sam oświadczył, że sfinansował go z własnych środków. Gdy ujawniono następnie, że zrobili to za niego inni, włoski purpurat powiedział, że nic o tym nie wiedział. Po jakimś czasie przekazał dyrekcji szpitala Bambino Gesu sumę 150 tysięcy euro, jak podkreślił, z własnej kieszeni. Sprawa wydawała się zamknięta. Tymczasem prokurator watykański twierdzi obecnie, że na remont apartamentu bliskiego współpracownika Benedykta XVI wydano ponad czterysta tysięcy euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Rozpocznie się proces ws. defraudacji w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.