Serce Jezusa mówi o miłości Boga do ludzi

Serce Jezusa mówi o miłości Boga do ludzi
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiejszą 12. niedzielę zwykłą niejako «otaczają» znaczące uroczystości liturgiczne. W ubiegły piątek obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której łączą się harmonijnie pobożność ludowa i głębia teologiczna. Zgodnie z panującą niegdyś tradycją - w niektórych krajach jest ona jeszcze żywa - rodziny poświęcały się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i w swoich domach przechowywały Jego obraz. Ten kult jest zakorzeniony w tajemnicy Wcielenia; miłość Boga do ludzkości objawiła się z niezwykłą wyrazistością za pośrednictwem Serca Jezusa. Dlatego prawdziwy kult Najświętszego Serca zachowuje swoje znaczenie i pociąga w sposób szczególny dusze spragnione Bożego miłosierdzia, znajdujące w Nim nieskończone źródło, z którego czerpią wodę życia, by nawadniać pustynie ludzkiej duszy i rozbudzać nadzieję. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest również Światowym Dniem Modlitwy o Świętość Kapłanów. Przy tej okazji proszę was wszystkich, drodzy bracia i siostry, o nieustanną modlitwę za kapłanów, by byli wiarygodnymi świadkami miłości Chrystusa.

Wczoraj obchodziliśmy liturgiczną uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Jest to jedyny święty, którego narodziny wspomina się w liturgii, ponieważ wyznaczają one początek wypełniania się Bożych obietnic: Jan jest owym «prorokiem», utożsamianym z Eliaszem, który miał bezpośrednio poprzedzić Mesjasza, by przygotować lud Izraela na Jego przyjście (por. Mt 11, 14; 17, 10-13). Jego święto przypomina nam, że całe nasze życie jest związane z Chrystusem i wypełnia się poprzez przyjmowanie Go - Słowa, Światła i Oblubieńca, którego my jesteśmy głosem, pochodnią i przyjaciółmi (por. J 1, 1. 23; 1, 7-8; 3, 29). «Trzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał» (J 3, 30) - te słowa Jana Chrzciciela są programem dla każdego chrześcijanina.

Pozwolić, by «ja» Chrystusa zajęło miejsce naszego «ja» - tym pragnieniem kierowali się w sposób przykładny apostołowie Piotr i Paweł: ich uroczystość Kościół będzie obchodził 29 czerwca. Św. Paweł napisał o sobie: «Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus» (Ga 2, 20). Przed nimi i przed wszystkimi świętymi żyła tak Najświętsza Maryja Panna, która zachowywała w Sercu słowa swego Syna Jezusa. Wczoraj kontemplowaliśmy Jej Niepokalane Serce, Serce Matki, które nadal z pełną miłości troską czuwa nad nami wszystkimi. Niech Ona wstawia się za nami, byśmy zawsze dochowywali wierności naszemu chrześcijańskiemu powołaniu.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Serce Jezusa mówi o miłości Boga do ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.