Spotkanie katolickich polityków Ameryki Płd. z inicjatywy papieża

Spotkanie katolickich polityków Ameryki Płd. z inicjatywy papieża
(fot. shutterstock.com)
KAI / kk

Z inicjatywy papieża Franciszka spotka się w Kolumbii w dniach 1-3 grudnia około 80 katolickich polityków z Ameryki Łacińskiej. Na spotkanie w nadmorskiej Cartagenie przyjedzie też siedmiu kardynałów i 13 biskupów. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Rada Biskupów Latynoamerykańskich (CELAM).

"Pragniemy, aby to była wymiana doświadczeń, informacji i refleksji nad doświadczeniami katolików świeckich pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne", powiedział portalowi informacyjnemu Telam sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (CAL), działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów, prof. Guzman Carriquiry Lecour. Podkreślił, że Kościół pragnie "posłuchać o sytuacji i problemach katolików aktywnych politycznie".

Impuls do tego kongresu, który nazwano "spotkaniem katolików z katolikami politycznie odpowiedzialnymi za ludy Ameryki Łacińskiej", dał papież Franciszek, powiedział prof. Carriquiry. Zaproszono po 3-4 polityków z każdego kraju, z wyjątkiem Brazylii, z której przybędzie ośmiu delegatów. Wyboru osób dokonają poszczególne konferencje biskupów, przy czym oczekuje się, że będą to tylko katolicy z różnych opcji politycznych.

W ubiegłym roku w liście do CAL papież Franciszek zaapelował o większe zwrócenie uwagi na rolę katolików świeckich "w ich konkretnych realiach i dlatego, że działają oni w sercu życia społecznego, politycznego i socjalnego oraz w nowych formach kulturalnych". Papież przypomniał, że dlatego ważnym jest, aby organizując uroczystości i wydarzenia religijne, adresować je również do tej grupy i w tym celu rozwijać nowe formy dające możliwość ich udziału.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie katolickich polityków Ameryki Płd. z inicjatywy papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.