Św. Paweł i św. Piotr - misja i jedność

Św. Paweł i św. Piotr - misja i jedność
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

W tym roku uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła przypada w niedzielę, toteż cały Kościół, a nie tylko Kościół w Rzymie, obchodzi je w formie uroczystej. Ten pomyślny zbieg okoliczności pozwala także lepiej uwydatnić nadzwyczajne wydarzenie: Rok św. Pawła, który oficjalnie otworzyłem wczoraj po południu przy grobie Apostoła Narodów i który potrwa do 29 czerwca 2009 r. Historycy umiejscowiają narodziny Szawła, który potem stał się Pawłem, między 7 a 10 rokiem po Chrystusie. Dlatego właśnie, gdy mija mniej więcej 2000 lat, postanowiłem ogłosić ten specjalny jubileusz, którego naturalnym centrum będzie Rzym, w szczególności bazylika św. Pawła za Murami oraz miejsce jego męczeństwa w Tre Fontane.

DEON.PL POLECA

Jednakże będzie on obchodzony w całym Kościele, począwszy od Tarsu, rodzinnego miasta Pawła, i innych miejsc z nim związanych, będących celem pielgrzymek zarówno na terytorium dzisiejszej Turcji, jak w Ziemi Świętej i na Malcie, gdzie Apostoł dotarł po zatonięciu statku i gdzie zasiał obficie ziarno Ewangelii. Rok św. Pawła w istocie musi mieć charakter powszechny: Paweł był bowiem w najpełniejszym znaczeniu tego słowa apostołem tych, którzy w stosunku do Żydów byli «daleko», a «przez krew Chrystusa» stali się «bliscy» (por. Ef 2, 13). Dlatego również dzisiaj, w świecie, który stał się «mniejszy», ale gdzie bardzo wielu ludzi nie spotkało jeszcze Pana Jezusa, jubileusz św. Pawła jest wezwaniem dla wszystkich chrześcijan, by stali się misjonarzami Ewangelii.

Z tym wymiarem misyjnym musi łączyć się zawsze aspekt jedności, reprezentowany przez św. Piotra, «skałę», na której Jezus Chrystus zbudował swój Kościół. Jak podkreśla liturgia, charyzmaty dwóch wielkich apostołów uzupełniają się w budowaniu jednego ludu Bożego, a chrześcijanie nie mogą dawać przekonującego świadectwa Chrystusowi, jeśli nie są zjednoczeni. Temat jedności uwydatnia dzisiaj tradycyjny obrzęd nałożenia paliuszy. Otrzymali je podczas Mszy św. arcybiskupi metropolici, mianowani w ciągu tego roku. Jest ich 40, a dwaj pozostali otrzymają je w swoich stolicach. Ich także jeszcze raz serdecznie pozdrawiam. Przy okazji dzisiejszej uroczystości Biskup Rzymu ze szczególną radością gości drogiego nam Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola, Jego Świątobliwość Bartłomieja I, którego raz jeszcze witam po bratersku wraz z całą delegacją Kościoła prawosławnego, której przewodzi.

Rok św. Pawła, ewangelizacja, wspólnota Kościoła i pełna jedność wszystkich chrześcijan: módlmy się teraz we wszystkich tych wielkich intencjach, zawierzając je niebieskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła i Królowej Apostołów.

Po polsku Ojciec Święty powiedział:

Serdecznie pozdrawiam Polaków, szczególnie tych, którzy towarzyszą nowemu arcybiskupowi Gdańska. Rozpoczęliśmy Rok św. Pawła. Bóg wybrał go, aby z zapałem i mądrością zaniósł przesłanie Ewangelii do pogan. Potwierdził je męczeństwem. Jesteśmy spadkobiercami tego wielkiego dzieła. Studium jego myśli niech ubogaca naszą wiarę, a jego wstawiennictwo niech nas wspiera w naśladowaniu Chrystusa. Niech Bóg wam błogosławi.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Paweł i św. Piotr - misja i jedność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.