"Sztuka pozwala poznać orędzie Chrystusa"

"Sztuka pozwala poznać orędzie Chrystusa"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / drr

Muzea Watykańskie pełnią ważną funkcję, nie tylko artystyczną, lecz także pozwalają lepiej poznać orędzie Chrystusa. Podkreślił to papież 19 października w przemówieniu do uczestników pielgrzymki międzynarodowego stowarzyszenia "Patrons of the Arts", obchodzącego 30-lecie istnienia. Zrzesza ono dobroczyńców Muzeów Watykańskich, którzy wnoszą znaczny wkład w konserwację przechowywanych w nich dzieł sztuki.

Dziękując im za to, Franciszek zwrócił uwagę, że przyczyniają się w ten sposób do wypełniania przez te Muzea również funkcji religijnej i kulturalnej. Życzył im, by przez to wsparcie uczestniczyli w życiu i misji Kościoła.

DEON.PL POLECA
"W każdej epoce Kościół odwoływał się do sztuki, by dać wyraz pięknu swej wiary i głosić orędzie ewangeliczne. Mówi ono o wspaniałości Bożego stworzenia, godności człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo oraz o tym, że śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa ma moc, by nieść odkupienie i odrodzenie światu naznaczonemu tragedią grzechu i śmierci. Muzea Watykańskie ze swą wyjątkową, bogatą historią pozwalają niezliczonym pielgrzymom i turystom, przybywającym do Rzymu, spotkać się z tym orędziem przez dzieła sztuki, które dają świadectwo duchowym dążeniom ludzkości, wzniosłym tajemnicom wiary chrześcijańskiej i dążeniu do tego najwyższego piękna, które ma swe źródło i wypełnienie w Bogu" - powiedział Ojciec Święty.

 

Więcej»

DEON.PL POLECA

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Sztuka pozwala poznać orędzie Chrystusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.