"To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać"

"To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI / kw

"Módlmy się tak wiele razy dziennie: gdy mamy wątpliwości, gdy nie wiemy co czynić, czy po prostu chcemy się modlić". Podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty papież wskazał jedną ze swoich ulubionych modlitw do Ducha Świętego.

Ojciec Święty odniósł się szczególnie do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Dz 8,26-40), w którym mowa o nawróceniu i chrzcie Etiopczyka.

Franciszek podkreślił, że głównym działającym podczas tego spotkania, jest nie tyle apostoł Filip czy też czytający proroka Izajasza dworzanin i urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, ale właśnie Duch Święty, sprawiający narodziny i rozwój Kościoła.

Przypomniał, że w minionych dniach liturgia mówiła o dramacie oporu, o zamkniętych, zatwardziałych sercach sprzeciwiających się Duchowi Świętemu. "Ukazywała wspaniałe dzieła: uzdrowienie chromego przez Piotra i Jana w Bramie Pięknej świątyni; słowa i wielkie czyny Szczepana, a mimo to faryzeusze byli zamknięci na Boże działanie, na znaki. Próbowali usprawiedliwić ten opór tak zwaną wiernością Prawu, to znaczy literze Prawa" - stwierdził papież. Jednocześnie zauważył, że dzisiaj Kościół mówi o czymś innym - o posłuszeństwie Duchowi Świętemu.

Posłuszeństwo Duchowi Świętemu sprawia, że Kościół może działać i się rozwijać - zaznaczył Ojciec Święty. Zauważył, że Filip był zapewne tak, jak się to dzieje z każdym z biskupów bardzo zajęty, miał swoje plany. Ale Duch Święty kazał jemu porzucić to, co zaplanował i udać się do Etiopczyka, w którego sercu działał Duch Święty, obdarzając go darem wiary.

Ten wysoki urzędnik poczuł w swoim sercu coś nowego i poprosił o chrzest. "Pojawiają się dwaj ludzie - ewangelizator i drugi, który nic nie wiedział o Jezusie, ale Duch Święty zasiał ową zdrową ciekawość, a nie ciekawość plotek. A w końcu dworzanin kontynuował swoją drogę z radością, z radością Ducha, posłuszeństwa Duchowi Świętemu" - stwierdził Franciszek, dodając, że posłuszeństwo Duchowi Świętemu jest źródłem radości.

Dodał, że piękną modlitwę, z jaką można prosić o ten dar znajdujemy w Pierwszej Księdze Samuela, gdzie kapłan Heli podpowiada młodemu Samuelowi, jak ma odpowiedzieć Bogu: "Mów, Panie, bo sługa Twój słucha" (1 Sm 3,9).

"To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać: «Mów, Panie, bo sługa Twój słucha». To modlitwa prosząca Ducha Świętego o to posłuszeństwo, aby z nim prowadzić Kościół naprzód, aby być narzędziami Ducha Świętego, by Kościół mógł iść do przodu. «Mów, Panie, bo sługa Twój słucha». Módlmy się tak wiele razy dziennie: gdy mamy wątpliwości, gdy nie wiemy co czynić, czy po prostu chcemy się modlić. I poprzez tę modlitwę prośmy o łaskę uległości wobec Ducha Świętego" - zakończył papież swą homilię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.