Tuż przed spotkaniem Papieża z Mapuczami doszło do kolejnych podpaleń kościołów

Tuż przed spotkaniem Papieża z Mapuczami doszło do kolejnych podpaleń kościołów
(fot. PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ)
KAI / mp

Przed wizytą papieża Franciszka w chilijskim regionie Araucania, spłonęły kolejne świątynie. Jak doniósł portal "24Horas" 16 stycznia, tym razem pożar strawił do fundamentów dwie kaplice.

Rzecznik straży pożarnej oświadczył, że ze względu na poważne uszkodzenia trudno będzie ustalić przyczyny pożarów.
Podejrzenia budzi natomiast fakt, że obie kaplice spłonęły niemal w tym samym czasie. Inne doniesienia mówią, że przedmiotem ataku były nie dwa, ale trzy obiekty kościelne.

W ostatnim okresie ciągle dochodziło w Chile do podpaleń obiektów kościelnych, do czego przyznawali się radykalni członkowie tubylczej mniejszości Mapuczów. Ugrupowanie “Weichan Auka Mapu" uzasadnia swoje zamachy faktem, że przedstawiciele Kościoła są współodpowiedzialni za represje wobec Mapuczów. Prezydent Chile, Michelle Bachelet dopiero kilka tygodni temu przeprosiła za historyczną niesprawiedliwość, jakiej doświadczył lud Mapucze w najnowszej historii i zaprosiła do dialogu.

Mapucze to największy lud tubylczy w kraju, zamieszkujący południe Chile i Argentyny. Obecnie należy do niego ok. 600 tys. osób. Odbieranie im ziemi i praw rozpoczęło się na początku lat 60-tych XIX w. po ogłoszeniu niepodległości Chile w 1818 roku. Na zamieszkane przez nich tereny wkraczało wojsko, siłą pozbawiano ich ziemi, niszczono ich tradycję i język. Od kilku lat Mapucze domagają się przyznania należnych im praw i odzyskania swych dawnych ziem, zagarniętych przez białych kolonizatorów. Najbardziej radykalni przedstawiciele tego ludu od ponad roku podpalają kościoły katolickie i protestanckie na swych terenach, aby w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej nie tylko w Chile, ale też za granicą, na swe problemy i uczynić je głośnymi i widocznymi.

Mapucze należą do najuboższej i najmniej wykształconej części społeczeństwa Chile. Niewielka ich grupa zradykalizowała się politycznie. Na kilka dni przed wizytą papieską przy jednym z kościołów w Santiago, podpalonym przez nieznanych sprawców, znaleziono list grożący zamachem bombowym na papieża.

Jego autor domaga się oddanie regionu Wallmapu, należącego do Mapuczów. Przebywający z wizytą w Chile papież Franciszek spotka się dziś w Temuco z przedstawiciela mi m.in. tej grupy ludności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Tuż przed spotkaniem Papieża z Mapuczami doszło do kolejnych podpaleń kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.