USA: Papież zakończył wizytę

USA: Papież zakończył wizytę
(fot. G. Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / KAI / kw

Papież Franciszek zakończył swą wizytę w Stanach Zjednoczonych i 27 września ok. godz. 19.45 czasu miejscowego (1.45 czasu warszawskiego) odleciał samolotem amerykańskich linii lotniczych do Rzymu.

Na lotnisku międzynarodowym w Filadelfii pożegnali go wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, metropolita filadelfijski abp Charles Chaput oraz członkowie episkopatu i rządu USA.

"Będę się modlić za was i wasze rodziny, ale proszę: wy módlcie się za mnie" - mówił papież do zgromadzonych na lotnisku w Filadelfii. "Niech Bóg błogosławi was wszystkich. God bless America! - zakończył po angielsku.

Tuż przed odlotem do Rzymu papież odbył krótką rozmowę na osobności z wiceprezydentem Bidenem, którego - jak spekulowały media - zapewne pocieszał po niedawnej śmierci syna.

Była to pierwsza wizyta Franciszka w USA, nie tylko od początku jego pontyfikatu, ale w ogóle w życiu. Podczas sześciu dni spędzonych w USA papież odwiedził w sumie trzy miasta: Waszyngton, Nowy Jork i Filadelfię. W stolicy USA jako pierwszy papież Franciszek wystąpił w Kongresie USA, gdzie wygłosił silne, niestroniące od tematów trudnych i budzących podziały wśród amerykańskich parlamentarzystów. Wzywał do walki z biedą, ochronę środowiska, otwartość na imigrantów, zniesienie kary śmierci i do obrony tradycyjnej rodziny.

"Zapamiętajmy złotą zasadę: «Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie»" - to jedne z najczęściej przywoływanych słów papieża, który w ten sposób apelował do kongresmenów o otwartość na uchodźców i imigrantów.

Na lotnisku Rzym-Ciampino samolot z Ojcem Świętym i towarzyszącymi mu osobami na pokładzie spodziewany jest 28 bm. o godz. 10 rano.

Dziesiąta zagraniczna podróż apostolska papieża Franciszka trwała od 19 września i objęła Kubę - do 22 bm., a następnie Stany Zjednoczone - w dniach 22-27 bm. Ojciec Święty odwiedził na Kubie Hawanę, Holguín i Santiago wraz z sanktuarium maryjnym El Cobre, a w USA - Waszyngton, Nowy Jork i Filadelfię, przemawiał w ONZ i wziął udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w tym ostatnim mieście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Papież zakończył wizytę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.