Watykan: nowa dykasteria ds. laikatu, rodziny i życia

Watykan: nowa dykasteria ds. laikatu, rodziny i życia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 lata temu

W Watykanie ogłoszono List Apostolski w formie Motu Proprio na mocy którego Ojciec Święty ustanowił formalnie dykasterię ds. laikatu, rodziny i życia.

Jak czytamy w tym dokumencie nowej dykasterii zostaną 1 września b.r. przekazane kompetencje i czynności właściwe do tej pory Papieskiej Radzie ds. Laikatu oraz Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Tego też dnia obydwie te papieskie rady zakończą swe funkcjonowanie.
Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa Dallas w Teksasie, 70-letniego bp Kevina Josepha Farrella prefektem nowej dykasterii - podało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 
Zadaniem nowej dykasterii będzie promowanie i organizowanie międzynarodowych konferencji i innych projektów dotyczących apostolstwa świeckich, instytucji małżeństwa i rodziny oraz obrony życia w środowisku Kościoła.
Kevin Farrell urodził się 2 września 1947 w stolicy Irlandii, Dublinie, jako drugi z czterech synów w rodzinie mówiącej po irlandzku. Jego straszy brat, Brian jest od 2002 roku sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W 1966 roku rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa. Uzyskał magistra filozofii oraz licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a następnie doktorat z teologii dogmatycznej (1976) i teologii pastoralnej (1977) na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). Ma także tytuł magistra w dziedzinie biznesu i administracji, uzyskany na Uniwersytecie Notre Dame w stanie Indiana. Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 24 grudnia 1978 r. Następnie był duszpasterzem akademickim na Uniwersytecie Monterrey w Meksyku, gdzie prowadził też seminaria z bioetyki i etyki społecznej. Ponadto był Administratorem Generalnym Legionistów Chrystusa, odpowiedzialnym za seminaria i szkoły we Włoszech, Hiszpanii i Irlandii. W 1984 roku ks. Kevin Farrell został wysłany do Stanów Zjednoczonych. Został kapłanem stołecznej archidiecezji waszyngtońskiej, gdzie początkowo pracował w duszpasterstwie. W 1988 roku został dyrektorem wykonawczym tamtejszej Caritas, zaś w latach 1989-2001 odpowiadał za finanse stołecznej archidiecezji. W 2001 został jej wikariuszem generalnym oraz proboszczem kościoła Zwiastowania NMP w Waszyngtonie. 28 grudnia 2001 roku św. Jan Paweł II mianował ks. Farella biskupem pomocniczym archidiecezji waszyngtońskiej przydzielając jemu stolicę tytularną Rusuccuru. Do 2007 był moderatorem tamtejszej kurii i wikariuszem generalnym archidiecezji. 6 marca 2007 roku Benedykt XVI mianował go siódmym biskupem diecezji Dallas w Teksasie. 
W ramach Konferencji Episkopatu USA, bp Farrell był konsultorem Komitetu ds. Migracji, zajmującym się kwestiami związanymi z uchodźcami oraz osobami ubiegającymi się o azyl.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: nowa dykasteria ds. laikatu, rodziny i życia
Komentarze (2)
.A
. Anakin
17 sierpnia 2016, 19:42
Czytając nazwę dykasterii nie mogę sie powstrzymać od skojarzenia, że jej zadaniem będzie odpowiedź na "Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę" :)
17 sierpnia 2016, 15:35
Wiadomo też, co się stanie z dotychczasowych szefem papieskiej rady ds. rodziny (abp Vincenzo Paglia), który został mianowany przewodniczącym papieskiej rady ds. życia. Nadal jednak nie jest znana przyszłość kard. Stanisława Ryłki, który kieruje likwidowaną od września papieską radą ds. świeckich... czyżby archidiecezja krakowska dostała drugiego pod rząd Stanisława - spadochroniarza z Rzymu? a może zostanie prefektem innej dykasterii, np. Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (prefekt w wieku emerytalnym) lub Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia (wakat)?

Skomentuj artykuł

Watykan: nowa dykasteria ds. laikatu, rodziny i życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.