Watykan: Papież przygotowuje się do podróży do Meksyku

Watykan: Papież przygotowuje się do podróży do Meksyku
(fot. shutterstock.com)
KAI / mc

Franciszek intensywnie przygotowuje się do swej podróży apostolskiej do Meksyku, która rozpocznie się 12 lutego. Dotrze tam do kilku odległych od siebie miejsc tego ogromnego kraju. Spotka się m.in. z rdzennymi grupami etnicznymi w południowym stanie Chiapas i odprawi Mszę w Ciudad Juárez, w symbolicznym miejscu tuż przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Głównym punktem całej wizyty będzie jednak z pewnością Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi zaznaczył, że Ojciec Święty pragnął szczególnie odwiedzić właśnie to miejsce. "Mówił o swoich uczuciach, o swoim nabożeństwie do Matki Bożej z Guadalupe, bo jest świadom, co kult ten oznacza dla Meksykanów, i to nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich mieszkańców tego kraju, jak też dla wszystkich Latynosów i Amerykanów" - powiedział ks. Lombardi. "Tak, to jest ten ważny punkt podróży: sprawowanie Mszy w Bazylice w Guadalupe" - dodał.
Ostatni dzień swego pobytu w Meksyku Ojciec Święty spędzi w Ciudad Juárez. Miasto to naznaczone jest piętnem przemocy, porwań i zabójstw. Franciszek odwiedzi tam m.in. największe w tym kraju więzienie, gdzie spotka się z grupą ok. 700 osadzonych. Następnie, w odległości 80 m od granicy ze Stanami Zjednoczonymi, odprawi Mszę. Zdaniem watykańskiego rzecznika, prócz setek tysięcy uczestników tej Eucharystii na terenie Meksyku oczekuje się, że z drugiej strony granicznych zasieków weźmie w niej udział także 50 tys. mieszkańców USA.
"Jest to bardzo mocny moment i szczególnie znaczący. Przypomnijmy, że papież powiedział, iż jeszcze przed swą [ubiegłoroczną] podróżą do Stanów Zjednoczonych zamierzał wcześniej zatrzymać się w Meksyku. Oznacza to, że ta obecność na granicy jest czymś bardzo ważnym w jego sercu. Ma on też świadomość, że jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla kwestii społecznych i ludzkich" - powiedział ks. Lombardi.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: Papież przygotowuje się do podróży do Meksyku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.