Watykan tworzy Globalny Pakt Katolicki na rzecz Rodziny

Watykan tworzy Globalny Pakt Katolicki na rzecz Rodziny
Fot. Grzegorz Gałązka
KAI/mk

Watykan i 110 uczelni z całego świata przystąpiły do prac nad paktem dla rodziny, który ma służyć promowaniu jej modelu zgodnego z nauczeniem kościelnym, a także wskazać najważniejsze potrzeby społeczne w tej dziedzinie.

Stolica Apostolska rozpoczęła współpracę z katolickimi uczelniami na całym świecie, które prowadzą badania nad tematyką rodzinną. Chodzi o zebranie informacji na temat globalnego stanu zdrowia rodziny, tak by przypomnieć o jej znaczeniu dla przyszłości społeczeństwa i Kościoła. Wyniki prac zostaną przedstawione przed Światowym Spotkaniem Rodzin, które w 2022 roku odbędzie się w Rzymie.

Jak mówi Radiu Watykańskiemu Francesco Belletti z Międzynarodowego Centrum Studiów nad Rodziną (CISF), które współpracuje w przygotowaniu Globalnego Paktu Katolickiego na rzecz Rodziny, Franciszkowi zależy na zwróceniu uwagi na rodzinę i stojące przed nią wyzwania.

- Naszym celem jest stworzenie prorodzinnej sieci współpracy i wymiany doświadczeń – podkreśla Francesco Belletti.

Pomysł powołania Globalnego Paktu Katolickiego na rzecz Rodziny wiąże się z ogłoszeniem przez papieża Franciszka Roku Rodziny „Amoris laetitia”.

DEON.PL POLECA

- Chodzi nam o to, by na całym świecie bardziej zmobilizować na rzecz rodziny wspólnotę kościelną, społeczeństwo obywatelskie, instytucje i rządzących. Ważne jest spojrzenie na konkretność rodziny i odkrycie, jak dziś możemy ją wesprzeć – wyjaśnia Belletti. – W tym celu nawiązaliśmy współpracę ze 110 ośrodkami, zajmującymi się na katolickich uniwersytetach tematyką rodzinną, prosząc o przedstawienie mapy najważniejszych zagadnień z punktu widzenia socjologii, religii i polityki rodzinnej poszczególnych państw. Jesteśmy przekonani, że ukaże nam to najistotniejsze kwestie, na których trzeba skoncentrować uwagę, ale uwidoczni też przykłady konkretnych działań, pokazujących, że odpowiednio wspierana rodzina jest bardzo ważnym i znaczącym zasobem społeczeństwa oraz jego bogactwem.

Celem Globalnego Paktu Katolickiego na rzecz Rodziny ma być promowanie modelu rodziny zgodnego z nauczaniem Kościoła i odpowiadającego na wyzwania i potrzeby współczesnego społeczeństwa. Inicjatorami projektu są: Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Papieska Akademia Nauk Społecznych we współpracy z Międzynarodowym Centrum Studiów nad Rodziną (CISF) w Mediolanie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Jelonek

Rodzina i społeczeństwo to zbiór artykułów poruszających zarówno najbardziej aktualne problemy współczesnej rodziny, jak i najboleśniejsze kwestie społeczne. Małżeństwo jest ściśle związane z Bogiem i bez Niego nie może być w pełni urzeczywistnione. By sprostać...

Skomentuj artykuł

Watykan tworzy Globalny Pakt Katolicki na rzecz Rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.