Watykan: wyjątkowy apel do osób wyjeżdżających na wakacje. "Trzeba uważać na pewne rzeczy"

Watykan: wyjątkowy apel do osób wyjeżdżających na wakacje. "Trzeba uważać na pewne rzeczy"
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
catholicnewsagency.com / KAI / mch / kw

Rzym i inne części świata przygotowują się do sierpniowych wakacji, więc Watykan zaleca turystom, aby pamiętali o ludziach i środowisku podczas swoich podróży oraz o traktowaniu napotkanych ludzi i rzeczy z szacunkiem podczas wakacji.

W specjalnym orędziu na Światowy Dzień Turystyki Kościół katolicki wspiera pomysł "turystyki nienaruszającej równowagi ekologicznej", który jest propagowany przez Światową Organizację Turystyki.

1 sierpnia kardynał Peter Turkson, szef dykasterii Promowania Integralnego Rozwoju Ludzkiego, w orędziu napisał: "Czas wakacji nie może być pretekstem do nieodpowiedzialności ani do wyzysku: w rzeczywistości, jest to wspaniały czas, podczas którego każdy może dodać wartość swojemu życiu, jak i życiu innych osób".

"Oznacza to, że trzeba być odpowiedzialnym, a nie destrukcyjnym lub szkodliwym dla środowiska" - napisał kardynał - "Ponadto, trzeba szanować ludzi i ich dziedzictwo, aby chronić godność osobistą i prawa pracownicze, zwłaszcza wśród najbardziej upośledzonych i narażonych".

Kard. Turkson dodał również, że turystyka nienaruszająca równowagi ekologicznej rozwija gospodarki państw, które znajdują się w trudnej sytuacji, ale pod warunkiem, gdy staje się nośnikiem nowych możliwości, a nie źródłem problemów. "Szczególnie ze względu na swój wkład ekonomiczny, społeczny i kulturowy turystyka może być ważnym narzędziem wzrostu i walki z biedą" - czytamy w orędziu.

Jak zauważył hierarcha, Kościół także ma swój wkład, stawiając turystykę w służbie rozwoju człowieka: "Dlatego mówimy o turystyce z ludzkim podejściem, która opiera się na projektach turystyki wspólnoty, współpracy, solidarności i uznaniu wielkiego dziedzictwa artystycznego, który jest autentycznym pięknem" - powiedział.

Kardynał zaznaczył, że ze względu na świadomość tego, że Kościół wzywa do promowania integralnego rozwoju człowieka, chrześcijanie powinni zaoferować swój własny wkład w turystykę. "Musimy umieścić człowieka w centrum uwagi" - napisał - "Uznajemy godność każdej osoby (…). Musimy kierować się zasadą uniwersalnego przeznaczenia dóbr ziemskich".

Kończąc orędzie, hierarcha zacytował papieża Franciszka z przemówienia do ONZ we wrześniu 2015 r.: "Wspólny dom wszystkich mężczyzn i kobiet musi nadal wzrastać na podstawach właściwego zrozumienia powszechnego braterstwa i szacunku do świętości każdego życia ludzkiego, każdego mężczyzny i każdej kobiety [...]".

Światowy Dzień Turystyki, przypadający co roku 27 września, ustanowiła w 1979 Światowa Organizacja Turystyki, powstała w 1975 w ramach ONZ (UNWTO). Celem tego Dnia jest troska o wzrost uświadomienia sobie społecznej roli turystyki w wymiarach międzynarodowych oraz pokazania, jak wpływa ona na życie i wartości kulturowe, polityczne i gospodarcze na całym świecie.

UNWTO z siedzibą w Madrycie skupia obecnie 157 krajów (w tym Polskę, która należy do tej organizacji od początku jako państwo założycielskie), 6 członków stowarzyszonych oraz ponad 500 organizacji stowarzyszonych, reprezentujących sektor prywatny, instytucje wychowawcze, stowarzyszenia turystyczne i miejscowe władze turystyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwa, która zmienia życie. Krok po kroku.

Jeśli należysz do osób, które słyszały o Nowennie pompejańskiej, ale jeszcze jej nie odmawiały, najwyższa pora to zmienić.

Pompejanka jest zbiorem świadectw o cudach, nawróceniach i sytuacjach, które...

Skomentuj artykuł

Watykan: wyjątkowy apel do osób wyjeżdżających na wakacje. "Trzeba uważać na pewne rzeczy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.