"Wiedzę trzeba przekazać z wartościami"

"Wiedzę trzeba przekazać z wartościami"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / ctv / pz

Wychowanie nie jest tylko przekazywaniem wiedzy, ale też postaw i wartości. Przypomniał o tym Ojciec Święty, spotykając się z Papieską Komisją ds. Ameryki Łacińskiej. Temat jej tegorocznych obrad to młodzież, problemy wychowawcze i przekazywanie wiary. Franciszek podjął go w improwizowanym przemówieniu.

"Aby móc przekazywać wiarę, trzeba wytwarzać dobre nawyki związane ze sposobem postępowania i prowadzić do przyjmowania wartości, które ją przygotowują i poprzedzają - powiedział Papież. - Jeśli będziemy chcieli przekazywać wiarę tylko poprzez jej treści, będzie to powierzchowne albo ideologiczne i nie będzie miało korzeni. Niegdyś, gdy byliśmy dziećmi, nasi spowiednicy mówili nam o dobrych postanowieniach: w tym tygodniu postanów to czy tamto. Wywarzał się w ten sposób nawyk postępowania".

Papież wskazał dalej, że młodzi ludzie muszą czerpać z pamięci poprzednich pokoleń i stąd tak ważny jest ich kontakt z dziadkami. Przypomniał, że w okresie komunistycznym w wielu krajach dziadkowie byli jednymi, którzy przekazywali wnukom wiarę, bo rodzice nie byli w stanie dać jej swoim dzieciom. Opowiadał mu o tym kiedyś jeden z tamtejszych biskupów. Ojciec Święty podkreślił też potrzebę osobistego kontaktu z młodzieżą, by dawać jej rozeznanie przeżywanych obecnie problemów. Ponadto podjął kwestię "kultury wyrzucania na śmietnik". Zwrócił uwagę, że wielu młodych ludzi w Ameryce Łacińskiej, jak też innych częściach świata, traktowanych jest jak "materiały odpadkowe". Jako przykład wspomniał ofiary narkomanii.

 

]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wiedzę trzeba przekazać z wartościami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.