"Sport to sakrament piękna" - powiedział papież do sportowców. Otrzymał od nich wyjątkowy prezent

"Sport to sakrament piękna" - powiedział papież do sportowców. Otrzymał od nich wyjątkowy prezent
fot. Marco Campagna / Depositphotos
Łukasz Sośniak SJ / VaticanNews / pk

"To bardzo ważne, że w Watykanie jest drużyna sportowa, ponieważ Kościół ma w sercu wszystko, co ludzkie i co dotyczy człowieka. A sport jest centralnym wymiarem codziennego życia do tego stopnia, że może być postrzegany jako «sakrament piękna»" - powiedział papież, przyjmując na audiencji w Bibliotece Pałacu Apostolskiego delegację watykańskich sportowców, która za tydzień weźmie udział w San Marino w Mistrzostwach Małych Państw Europy w lekkiej atletyce.

Delegacji towarzyszył kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. 

Franciszek podkreślił, że doświadczenie sportowe wiąże się z "mistyką drużyny" i przeżyciem wspólnotowym. Przypomniał, że w Buenos Aires na tych, którzy nie umieją grać zespołowo, mówi się, że "jedzą piłkę" - "morfarse la pelota". Papież zasugerował swoim sportowcom, aby zawsze żyli w stylu wspólnotowym, razem trenowali, razem biegali i nie zapominali nigdy o amatorskim wymiarze aktywności sportowej.

Franciszek wręczył członkom drużyny książkę pt. "Sport według Papieża Franciszka - list otwarty do olimpijczyka", wydaną przez La Gazzetta dello Sport, która w kilku językach będzie rozprowadzana w wiosce olimpijskiej w Tokio. W rozmowie z włoskim dziennikiem sportowym Papież odniósł się również do doświadczeń watykańskich lekkoatletów.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty został obdarowany pałeczką do sztafety, koloru białego, ze znaczącym łacińskim napisem "Simul Currebant".  Te słowa są mottem drużyny Papieża i nawiązują do fragmentu Ewangelii św. Jana (J 20, 4), mówiącym o tym, jak Piotr i Jan "biegli razem" w poranek Zmartwychwstania. Pałeczka, którą Franciszek opatrzył autografem, podobnie jak w sztafecie, zostanie przekazana na stadionie w San Marino przedstawicielom małych państw Europy.

Źródło: Łukasz Sośniak SJ / VaticanNews / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

"Sport to sakrament piękna" - powiedział papież do sportowców. Otrzymał od nich wyjątkowy prezent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.