Strasburg: chrzest i wzrastanie w jedności przedmiotem obrad katolików i luteranów

Strasburg: chrzest i wzrastanie w jedności przedmiotem obrad katolików i luteranów
(fot. sweet marshmallow)
2 lata temu
KAI / kk

Chrzest i wzrastanie w jedności stanowiły przedmiot obrad Luterańsko-Katolickiej Komisji Studyjnej ds. Jedności. Miały one miejsce w Klingenthal w pobliżu Strasburga w dniach 18-24 lipca.

Brali w niej udział przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Sesja ta stanowiła zakończenie piątej fazy dialogu katolicko-luterańskiego, rozpoczętej w 2009 roku.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronach Światowej Federacji Luterańskiej prace Komisji opierały się na wcześniejszych dialogach ekumenicznych na temat chrztu, usprawiedliwienia, Eucharystii, posługi i apostolskości Kościoła. Zastanawiano się nad tym, jaki rodzaj wspólnoty kościelnej powstaje dzięki wspólnemu zrozumieniu chrztu przez katolików i luteranów.

Po spotkaniu, dr Kaisamari Hintikka ze Światowej Federacji Luterańskiej zauważył, że znalezienie odpowiedzi na to pytanie było ważne ze względu na zobowiązania, które wspólnie wyrazili luteranie i katolicy, na przykład we wspólnym oświadczeniu podpisanym przez papieża Franciszka i prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej Muniba Younan podczas spotkania ekumenicznego w Lund 31 października 2016 r. Jednym z nich było podkreślenie bólu odczuwanego we wspólnotach ekumenicznych i rodzinach, które dzielą swoje życie, ale nie mogą gromadzić się wokół tego samego stołu eucharystycznego.

Członkowie komisji zakończyli prace nad sprawozdaniem ze studium, które zostanie sfinalizowane i opublikowane na początku przyszłego roku. Zostanie ono przedstawione Radzie Światowej Federacji Luterańskiej na następnym posiedzeniu.

Gospodarzem spotkania była Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan na zaproszenie Fundacji Johanna-Wolfganga-von Goethego, we współpracy z Instytutem Badań Ekumenicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strasburg: chrzest i wzrastanie w jedności przedmiotem obrad katolików i luteranów
Komentarze (1)
1 sierpnia 2018, 08:43
Ideą Lutra nie było odłączanie się od kościoła rzymskiego, ale jego zreformowanie (stąd słowo "reformacja" jako określenie tego ruchu). Ponieważ reforma się nie udała (kto by sie pozbawił morza złota płynącego od ciemnego i zabobonnego ludu z tytułu handlowania odpustami?) z biegiem lat ruch ten zmienił się w religię zwaną powszechnie protestantyzmem. Obecni luteranie po 500 latach udawadniają tylko, że niewiele różnią się od katolików (brak kultu maryjnego, świętych i obrazów to "trochę" za mało). Chrzest jest bardzo ważnym elementem nawrócenia, o którym niejednokrotnie wspomina Pismo Święte. M.in. to własnie podejście do chrztu odróżnia chrześcijan od parachrześcijan.

Skomentuj artykuł

Strasburg: chrzest i wzrastanie w jedności przedmiotem obrad katolików i luteranów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.