Światowa Rada Kościołów wybiera nowego sekretarza generalnego

Światowa Rada Kościołów wybiera nowego sekretarza generalnego
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Po raz pierwszy od 2018 roku obraduje Centralny Komitet Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Podczas spotkania w Genewie, które potrwa do 18 czerwca, zostanie wybrany nowy sekretarz generalny ŚRK. Wybór był planowany na 2020 rok, ale termin kilkukrotnie przesuwano z powodu pandemii koronawirusa.

Ponadto Komisja odniesie się do „poważnych kryzysów na świecie”. Jednym z tematów będzie też prawdopodobnie podejście do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w związku z poparciem udzielonym przez patriarchę moskiewskiego Cyryla dla agresji Rosji na Ukrainie. Z tego powodu pojawiły się głosy wzywające do usunięcia tego największego Kościoła członkowskiego z szeregów ŚRK. Obserwatorzy nie spodziewają się jednak większości dla takiego wniosku.

Jednocześnie panuje „nastrój radosnego oczekiwania” na XI Zgromadzenie Ogólne ŚRK, które odbędzie się w Karlsruhe w dniach 31 sierpnia-8 września.

Funkcja sekretarza generalnego ŚRK jest nieobsadzona od 1 kwietnia 2020 roku. Przez dwie pięcioletnie kadencje sekretarzem generalnym był norweski luteranin pastor Olav Fykse Tveit, który od maja 2020 roku jest biskupem swego Kościoła w Norwegii. Na jego miejsce został wówczas tymczasowo powołany prawosławny duchowny, ks. Ion Sauca z Rumunii, dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego.

Na urząd sekretarza generalnego ŚRK proponuje dwoje kandydatów: dyrktorkę ekumenicznej organizacji Churches Together in England (Kościoły Razem w Anglii) Elisabeth Joy z Kościoła syromalankarskiego, która byłaby pierwszą kobietą sprawującą tę funkcję, oraz pastora Jerry’ego Pillaya, historyka Kościoła na uniwersytecie w Pretorii i członka Kościoła prezbiteriańskiego w RPA.

Na początku posiedzenia Centralnego Komitetu delegaci we wspólnym nabożeństwie uczcili pamięć zmarłego 1 czerwca w wieku 71 lat prawosławnego metropolity Genadiusza (Limouriosa) z Sasimy. Duchowny z Patriarchatu Konstantynopola pełnił w minionych latach liczne funkcje, m.in. w ŚRK oraz w Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Przez kilka lat był on współsekretarzem i członkiem Wspólnej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i prawosławnym. Ostatnio jako wiceprzewodniczący Centralnego Komitetu ŚRK metropolita kierował też pracami komitetu przygotowującego najbliższe zgromadzenie ogólne ŚRK w niemieckim Karlsruhe.

Światowa Rada Kościołów ma swoją siedzibę w Genewie. Powstała w 1948 roku w Amsterdamie, jej członkami było wówczas 147 Kościołów. Obecnie skupia 352 Kościoły ewangelickie, prawosławne, anglikańskie, wschodniochrześcijańskie i starokatolickie z ponad 120 krajów, liczących łącznie blisko 580 mln wiernych. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 roku blisko z nią współpracuje.

Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK na przełomie sierpnia i września przyjedzie do Karlsruhe delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Światowa Rada Kościołów wybiera nowego sekretarza generalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.