Jest nowa wizja przygotowania do sakramentu małżeństwa. Przedmowę napisał papież Franciszek

Jest nowa wizja przygotowania do sakramentu małżeństwa. Przedmowę napisał papież Franciszek
Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
KAI / mł

Nowy dokument dotyczący przygotowania do sakramentu małżeństwa został przygotowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.  Dwa nowe aspekty dokumentu to przede wszystkim spojrzenie skierowane na przyszłość rodziny, z bardzo dalekim przygotowaniem do powołania małżeńskiego.

„Przewodniki katechumenalne dla życia małżeńskiego - Wytyczne duszpasterskie dla Kościołów partykularnych” to 97-stronicowa książeczka, która ma stać się narzędziem dla biskupów, kapłanów, małżeństw i osób posługujących w duszpasterstwie rodzin. Przedmowę do niego napisał papież Franciszek.

Celem przygotowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia dokumentu jest zaprezentowanie nowej wizji i metodologii przygotowania do sakramentu małżeństwa i całego życia małżeńskiego. W przemowie papież podkreślił, że odpowiednie przygotowanie do sakramentu małżeństwa jest w Kościele katolickim kwestią sprawiedliwości. Wskazał na obowiązek odpowiedzialnego towarzyszenia narzeczonym, aby nie groziła im trauma rozłąki i nigdy nie stracili wiary w miłość. Zaznaczył, że dokument ten „jest darem i jest zadaniem” i podkreślił, że zawiera wskazówki, które powinny być dostosowane do konkretnych kultur i sytuacji, a nie uważane za „formuły magiczne”.

To małżeństwa stanowią większość katolików

Papież zwrócił też uwagę na wieloletnie przygotowanie, jakie Kościół przewiduje dla kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego oraz na to, że przygotowanie do małżeństwa trwa czasem tylko kilka tygodni.

"Jest zatem dla Matki Kościoła obowiązkiem sprawiedliwości poświęcenie czasu i energii na przygotowanie tych, których Pan powołuje do tak wielkiej misji, jaką jest rodzina. Kościół w każdej epoce jest wezwany do głoszenia na nowo, zwłaszcza ludziom młodym, piękna i obfitości łaski, które są zawarte w sakramencie małżeństwa i w życiu rodzinnym, które z niego wypływa" - napisał papież Franciszek, zauważając, że małżeństwa stanowią większość katolików i często są filarami życia parafialnego, grup wolontariuszy, ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Dodał, że „poświęcanie czasu jest znakiem miłości: jeśli nie poświęcamy czasu jakiejś osobie, to znak, że jej nie kochamy”. Franciszek przypomniał, że małżonkowie są „strażnikami życia” i wskazał, że „to z rodzin rodzą się powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego; to rodziny tworzą tkankę społeczeństwa”.

Powierzchowne przygotowanie do małżeństwa to ryzyko kryzysów

Zaznaczył, że istnieje obawa, iż jeśli przygotowanie do małżeństwa jest powierzchowne, pary narażają się na ryzyko zawarcia nieważnego małżeństwa lub posiadania zbyt słabych fundamentów, aby przetrwać nieuniknione kryzysy. Takie niepowodzenia niosą ze sobą wielkie cierpienie i pozostawiają w ludziach głębokie rany. Stają się oni rozczarowani, zgorzkniali, a w najbardziej bolesnych przypadkach nawet przestają wierzyć w powołanie do miłości, wpisane przez samego Boga w serce człowieka” - stwierdził papież.

Franciszek wyraził także nadzieję, że wkrótce ukaże się kolejny dokument poświęcony mężczyznom i kobietom, „którzy doświadczyli rozpadu swojego małżeństwa i żyją w nowym związku lub zawarli ponowny ślub cywilny”. Zaznaczył, że Kościół pragnie towarzyszyć tym parom, „aby nie czuły się opuszczone i mogły znaleźć dostępne i braterskie miejsca przyjęcia, pomocy w rozeznaniu i uczestnictwa we wspólnotach" – napisał papież.

Potrzebna jest dłuższa opieka duchowa nad młodymi małżonkami

Dokument mówi o trzech etapach: przygotowania do małżeństwa, uroczystości ślubnej i towarzyszenia w pierwszych latach życia małżeńskiego. Pragnie odpowiedzieć na wskazaną przez papieża Franciszka „potrzebę nowego katechumenatu, który obejmuje wszystkie etapy drogi sakramentalnej: czas przygotowania do małżeństwa, jego celebrację i lata po nim następujące”, biorąc pod uwagę ewentualne kryzysy i okresy zniechęcenia małżonków.

Dwa nowe aspekty dokumentu, jak stwierdza nota dykasterii, to przede wszystkim spojrzenie skierowane na przyszłość rodziny, z bardzo dalekim przygotowaniem do powołania małżeńskiego. Chodzi o przygotowanie gruntu poprzez rozpoczęcie pracy z dziećmi, nastolatkami i młodzieżą a także stworzenie duszpasterstwa powołaniowego, które głosiłoby dzieciom i młodzieży powołanie do małżeństwa, tak aby towarzyszyło im w stopniowym odkrywaniu powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.

"Szybkie przygotowanie już dziś nie wystarcza"

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważa, że szybkie przygotowanie zaręczonych par, tuż przed celebracją sakramentu już dzisiaj nie wystarcza, aby Kościół naprawdę troszczył się o tych, których Pan powołuje do małżeństwa i do budowania chrześcijańskiej rodziny. Podkreślono także fakt, iż obok kapłanów są małżeństwa, które towarzyszą katechumenatowi tych, którzy proszą o sakrament małżeństwa.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia pragnie przekazać biskupom, duszpasterzom rodzin i formatorom zaproszenie papieża do poważnego przemyślenia przygotowania do małżeństwa, jako stałego towarzyszenia przed i po obrzędzie sakramentalnym. Jest to bliskość kompetentna i konkretna, na którą składają się wspierające się wzajemnie więzi między rodzinami.

Dokument został wydany w formie papierowej przez Libreria Editrice Vaticana i na razie jest dostępny jedynie w języku włoskim. Wkrótce zostaną opublikowane wersje w innych językach – zapewnia Stolica Apostolska.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Jest nowa wizja przygotowania do sakramentu małżeństwa. Przedmowę napisał papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.