Adam Szustak OP: Związki rozpadają się z tego powodu

Adam Szustak OP: Związki rozpadają się z tego powodu
Fot. Langusta na palmie / YouTube.com
Logo źródła: Langusta na palmie Langusta na palmie / YouTube.com / tk

- Ze związkami, z małżeństwami, z relacjami nie jest za dobrze. Bardzo wielu ludzi doświadcza strasznie trudnych i przykrych rzeczy. Mam doświadczenie małżeństw, które przychodzą do mnie po pięciu, dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu latach bycia ze sobą i mówią: „proszę ojca, nasza miłość chyba już się skończyła”. I nie chodzi im o to, że doszło do zdrady czy innego poważnego tąpnięcia w związku. Te osoby tylko jakoś się rozeszły i poszły w dwie strony – mówi dominikanin o. Adam Szustak.

- Jesteśmy przekonani, że jeśli odczuwamy do kogoś sympatię, zauroczenie czy miłość, to mamy z tym kimś zbudowany związek. Kiedy mężczyzna i kobieta zafascynują się sobą, kochają się i po kilku latach decydują się o życiu razem, to bardzo wiele z nich jest przekonanych, że zbudowali związek. To jest właśnie ten błąd.

Czym jest prawdziwy związek?

- Związek polega na tym, że dwie osoby uczą się nawzajem tego, jak spełnić swoje pragnienia, oczekiwania, potrzeby. Prawdziwy związek polega na tym, że mężczyzna uczy się jak rozpoznawać i wychodzić naprzeciw potrzebom swojej kobiety. Nieustannie rozmawia z nią, pyta ją czego ona potrzebuje, kiedy czuje się kochana. To samo robi oczywiście kobieta – wskazuje kaznodzieja.

- Nie oznacza to, że wszystkie potrzeby jakie znamy trzeba spełnić. Polega to na tym, że dochodzimy do tego, które potrzeby są prawdziwe i potrzebne. W miarę upływu życia, kiedy zmieniają się nasze sytuacje, uczymy się nowych potrzeb i pragnień.

DEON.PL POLECA

- Ktoś, kto buduje związek nieustannie, poszukuje czego tej drugiej osobie potrzeba. Miłość ludziom nie wychodzi. Jesteśmy przekonani, że skoro kochamy to mamy związek. To nieprawda. To nie jest tak, że większość miłości się skończyła. One się w ogóle nie zaczęły. Największą formą miłości jest przyjaźń. Nie pożądanie, zauroczenie czy fascynacja. Prawdziwie kochającymi się ludźmi są ci, którzy trwają w przyjaźni – mówi o. Adam Szustak OP.

- Czym jest przyjaźń? Tym, że chcę poznać drugiego człowieka, wiedzieć czego mu potrzeba i chcę zrobić wszystko, żeby mu dostarczyć, czego mu potrzeba. I oczywiście mam nadzieję, że druga osoba pozna i spełni moje potrzeby.

Źródło: Langusta na palmie / YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP: Związki rozpadają się z tego powodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.