Papieski ceremoniarz zdradza szczegóły liturgii mszy św. z Franciszkiem

Papieski ceremoniarz zdradza szczegóły liturgii mszy św. z Franciszkiem
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP/ ed

Podczas mszy św. z udziałem papieża Franciszka w czasie ŚDM pojawią się elementy liturgii wschodniej - powiedział w środę dziennikarzom mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych ks. Guido Marini, który odwiedził Kraków. W jego ocenie przygotowania "są w dobrym punkcie".

Ks. Marini podczas pobytu w Polsce był na Błoniach i w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Rozmawiał z członkami Komitetu Organizacyjnego, m.in. o oprawie muzycznej i liturgii mszy św., którym przewodniczył będzie papież Franciszek. "Wydaje mi się, że wszystkie przygotowania są w dobrym punkcie. Rozpoczęliśmy je wcześniej spotkaniami w Rzymie, teraz jestem bardzo zadowolony z tego, co widzę na miejscu" - powiedział mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Jak mówił ks. Marini ze względu na to, że papież Franciszek nie zna języka polskiego, już wcześniej zdecydowano, że msze św. będą odprawiane po łacinie, a homilie papież wygłosi w języku włoskim. Będą one tłumaczone dla pielgrzymów.

"Na pewno każdy dzień będzie miał swojącharakterystykę w zależności od spotkań papieża z różnymi grupami i osobami, ale niewątpliwie główny temat ŚDM - temat Miłosierdzia Bożego będzie dominujący w każdym ze spotkań" - powiedział ks. Marini, pytany o motyw przewodni poszczególnych celebracji liturgicznych.

"Jest przewidziany jakiś element liturgii wschodniej. Zostało to uzgodnione z osobami odpowiedzialnymi za liturgię tutaj w Polsce, z tego względu, żeby podkreślić jednak obecność tradycji wschodniej na tych terenach" - powiedział ks. Marini. Dodał, że nie może podać szczegółów, które jeszcze są ustalane.

Ks. Marini mówił, że na mszy św. "Posłania" w Campusie Misericordiae w Brzegach spodziewanych jest ok. 2 mln osób. "Trzeba zrobić wszystko, żeby pielgrzymi nie tylko tam byli, ale też uczestniczyli w liturgii" - podkreślił ks. Marini.

Tymczasem władze Krakowa w najnowszym raporcie o stanie przygotowań do ŚDM powołując się na dane Komitetu Organizacyjnego ŚDM obniżyły do 1,5 mln liczbę pielgrzymów, której można spodziewać się w Brzegach. Aby mieć dane o osobach niezarejestrowanych Urząd Miasta wystosował do wszystkich diecezji w kraju pismo z prośbą o podanie, ilu wiernych planuje przyjazd do Krakowa i iloma autokarami. Dane te mają być znane pod koniec czerwca.

Według Komitetu Organizacyjnego ŚDM pielgrzymów może być ok. 1,5 - 1,8 mln. (wcześniej podawano liczbę nawet 2,5 mln).

W tej chwili w pierwszej fazie rejestracji jest ok. 576 tys. osób, a około 286 tys. z nich w drugiej fazie wybrało konkretne pakiety pielgrzyma. "Szalenie trudno powiedzieć, ile osób ostatecznie przyjedzie i na wszystkich ŚDM do końca nie było wiadomo, ile młodzieży będzie, bo ruch ostatniego tygodnia jest spontaniczny i będzie on zależał od pogody, od sytuacji na świecie i przekazu o ŚDM, m.in. od informacji dotyczących transportu, tego czy na spotkanie można się dostać" - powiedział PAP ks. Adam Parszywka, szef Biura Prasowego ŚDM. Dodał, że od tych czynników zależeć będzie "ta ostatnia fala, która może liczyć nawet 200-300 tys. osób".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieski ceremoniarz zdradza szczegóły liturgii mszy św. z Franciszkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.