Tornielli: Zakwestionujmy system, który napędza wojny

Tornielli: Zakwestionujmy system, który napędza wojny
Papież Franciszek w obozie dla uchodźców na wsypie Lesbos, 5 grudnia 2021 r. (fot. Alessandro Di Meo/ANSA/EPA/PAP)
vaticannews.va

Zamiast odwracać wzrok, spróbujmy zakwestionować system, który powoduje nierówności i napędza wojny - pisze Andrea Tornielli.

Po pięciu latach papież Franciszek powrócił na wyspę Lesbos, aby odwiedzić migrantów i uchodźców. Na początku swojego wystąpienia zacytował słowa wypowiedziane właśnie w tym miejscu przez patriarchę Konstantynopola.

DEON.PL POLECA

Bartłomiej powiedział w 2016 roku: „Ten, kto się was boi, nie spojrzał wam w oczy. Ten, kto się was boi, nie widział waszych twarzy. Ten, kto się was boi, nie widział waszych dzieci. Zapomina, że godność i wolność są ponad strachem i podziałami. Zapomina, że migracja jest problemem całego świata”.

Te słowa patriarchy, które Franciszek chciał powtórzyć, pomagają nam nie zapominać, nie odwracać się.

Ciągle na nowo uczymy się, że ludzie, którzy tu są, którzy pukają do naszych granic, nie są migrantami ani uchodźcami, nie są liczbami, są ludźmi. Uczmy się patrzeć im w oczy. Są ofiarami wojny, nienawiści, zmian klimatycznych, handlarzy ludźmi, polityków, którzy wykorzystują ich jako karty przetargowe.

Zamiast odwracać wzrok lub dzielić się przez instrumentalizowanie strachu, spróbujmy wszyscy razem zakwestionować system, który powoduje nierówności i napędza wojny.

 

Włoski pisarz i dziennikarz katolicki. Watykanista. Od grudnia 2018 jest dyrektorem redakcji Dykasterii ds.Komunikacji .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Tornielli: Zakwestionujmy system, który napędza wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.