Tysiące katolików i muzułmanów będzie świętować wspólne święto: Zwiastowanie Maryi

Tysiące katolików i muzułmanów będzie świętować wspólne święto: Zwiastowanie Maryi
(fot. deposit photos)

Jak informuje agencja Fides, ok. 1600 chłopców i dziewcząt z ponad 40 krajów weźmie udział w Światowym Spotkaniu Młodzieży Ekumenicznej, zaplanowanym w Bejrucie od 22 do 26 marca.

Termin nie jest przypadkowy - 25 marca młodzi chrześcijanie dołączą do muzułmanów, aby wspólnie uczestniczyć w świętowaniu Zwiastowania Dziewicy Maryi.

Zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie dzielą bowiem wiarę w cudowne poczęcie Jezusa. Podobnie jak Biblia, Koran potwierdza nadprzyrodzony charakter zdarzeń, które miały towarzyszyć narodzinom Jezusa. Anioł, zwiastujący Maryi narodzenie Syna, zapewnia Maryję, że dziecko pocznie się bez udziału mężczyzny. Przepowiada, że będzie On uzdrowicielem, cudotwórcą i nauczycielem dzieci Izraela (Koran 3, 42-51 oraz 19, 16-34).

Oto dom, w którym Maryja mieszkała ze św. Janem. Odwiedzają go tłumy muzułmanów >>

DEON.PL POLECA

Jak mówił w jednym z wywiadów imam Youssef Chadid, Jezus jest cudem dla całej ludzkości, ponieważ miał tylko matkę, Maryję. "Kiedy muzułmanie mówią o jakimś proroku, na znak szacunku dodają słowa: "Pokój z Nim"; wypowiadając imię "Maryja" też używają "Pokój z Nią". Dlatego muzułmanin nie może pozwolić na to, by ktoś obrażał Jezusa lub jego matkę, Maryję - to bardzo ciężki grzech" - mówił imam.

Tegoroczne spotkanie ekumeniczne jest organizowane przez Kościoły Libanu, Radę Kościołów Bliskiego Wschodu i Wspólnotę z Taizé. W Libanie, od 2010 roku, maryjna uroczystość Zwiastowania Pańskiego została ogłoszona świętem narodowym, z deklarowanym zamiarem odnalezienia się w nabożeństwie do Maryi - dzielonym również wśród muzułmanów - punktem zbieżności między różnymi wspólnotami religijnymi.

Każdego roku, z okazji tego święta, obchody odbywają się w różnych częściach kraju, zwłaszcza w sanktuariach maryjnych - takich jak Notre Dame de Nourieh i Notre Dame de Jamhour.

Co roku międzyreligijne obchody z okazji święta Zwiastowania Maryi odbywają się również w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Do obchodów można również dołączyć w Polsce, gdzie modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Archidiecezja Warszawska.

Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa >>

W nabożeństwie udział wezmą biskup Rafał Markowski - Przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego, Nedal Abu Tabaq - Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP oraz Mirzogolib Radzhabaliev - imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza, Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Pisze doktorat z filozofii arabskiej. Wraz z żoną prowadzi bloga islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Tysiące katolików i muzułmanów będzie świętować wspólne święto: Zwiastowanie Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.