Uganda: trwa budowa pierwszego centrum edukacyjnego. Pomagają księża z Polski

Uganda: trwa budowa pierwszego centrum edukacyjnego. Pomagają księża z Polski
Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska
Biuro Prasowe PKWP Polska / tk

Ruszyła budowa pierwszego z pięciu centrów edukacyjno-pastoralnych w Bidibidi, największym obozie dla uchodźców w Afryce. Środki na ten cel zbiera polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Bidibidi w Ugandzie to obóz dla uchodźców z Sudanu Południowego. Mieszkają tam głównie dzieci i młodzież. Na ok. 300 tys. mieszkańców 210 tys. to osoby poniżej 18. roku życia. Na miejscu pracuje misjonarz o. Andrzej Dzida SVD, który podejmuje współpracę z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W obozie dla uchodźców mają powstać centra edukacyjno-pastoralne. Będzie ich pięć, po jednym w każdej z pięciu części Bidibidi. To odpowiedź na potrzeby młodych. W ciągu dnia podejmują oni obowiązki domowe. Do tej pory nie mieli miejsca, gdzie później mogliby realizować swoje pasje i odrabiać lekcje.

- Te dzieci, gdy popołudniu wracają ze szkoły, zazwyczaj muszą zajmować się młodszym rodzeństwem. O godz. 18.30 jest już ciemno, przez co nie mają szans, żeby się uczyć – tłumaczy ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Taką możliwość dla dzieci i młodzieży stworzy dostosowane do ich potrzeb centrum edukacyjne. W lipcu polska sekcja PKWP informowała, że udało się zebrać środki na pierwszy budynek. Jeszcze przed końcem roku ruszyła jego budowa. - Centrum jest już na poziomie okien. Oczywiście, jest to na razie surowa budowa. Ale mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy centrum zostanie wybudowane – mówił w grudniu o. Andrzej Dzida SVD.

Ks. Andrzej Dzida dziękował wszystkim, którzy wsparli budowę centrum i modlą się za dzieło, jakie powstaje w Bidibidi. Mówił też o planach. - W dalekiej przyszłości być może powstanie wokół budynku boisko z bieżnią – podkreślił.

W budynku dzieci będą mogły odrabiać lekcje po zmroku. W centrum znajdą się stoliki i krzesła, których nie ma w szałasach. Prąd będzie dostarczany za pomocą paneli słonecznych.

Źródło: Biuro Prasowe PKWP Polska / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin
27,93 zł
39,90 zł

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Skomentuj artykuł

Uganda: trwa budowa pierwszego centrum edukacyjnego. Pomagają księża z Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.