Franciszek na dzień misyjny: bądźmy prorokami, świadkami, misjonarzami Pana!
- Obyśmy wszyscy byli w Kościele tym, czym już jesteśmy na mocy chrztu: prorokami, świadkami, misjonarzami Pana! - zaapelował papież Franciszek w swoim orędziu na Światowy Dzień Misyjny. W roku 2022 przypada on 23 października. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego zostało zaczerpnięte z Księgi Dziejów Apostolskich i brzmi: „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8).
Na wstępie papież przypomina, że w roku 2022 przypada 400-lecie ustanowienia Kongregacji Propaganda Fide - dziś ds. Ewangelizacji Narodów - oraz 200.rocznica powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które wraz z Dziełem Misyjnym Dzieci i Dziełem św. Piotra Apostoła sto lat temu uzyskało miano „papieskiego”.
Papież Franciszek zauważa, że słowa „Będziecie moimi świadkami” przypominają o powołaniu wszystkich chrześcijan do świadczenia o Chrystusie. Podkreśla, że tożsamość Kościoła polega na ewangelizowaniu.
Papież zwraca uwagę, że misjonarze Chrystusa nie są posyłani, aby przekazywać siebie samych, lecz „mają najwyższy zaszczyt ofiarowania Chrystusa słowem i czynem, głosząc wszystkim Dobrą Nowinę o Jego zbawieniu z radością i szczerością, tak jak pierwsi apostołowie”. W ewangelizacji łączą się ze sobą przykład życia chrześcijańskiego i głoszenie Chrystusa.
„Dlatego zachęcam wszystkich do odzyskania odwagi, szczerości, owej parezji pierwszych chrześcijan, aby dawać świadectwo o Chrystusie słowem i czynem, w każdej dziedzinie życia” - pisze papież.
Analizując kolejne wskazanie Dziejów Apostolskich - „aż po krańce ziemi” Franciszek podkreślił odwieczną aktualność powszechnej misji ewangelizacji. Przypomniał, że z powodu prześladowań religijnych oraz wojen i przemocy, wielu chrześcijan jest zmuszonych do ucieczki ze swojej ojczyzny do innych krajów i zachęcił do troski o duszpasterstwo migrantów. Zaznaczył, że słowa te oznaczają także wezwanie skierowane do Kościoła, aby wychodził poza swoje granice i wszystkim świadczył o miłości Chrystusa. Papież wyraził wdzięczność wielu misjonarzom, którzy poświęcili swoje życie, aby wyjść, ucieleśniając miłość Chrystusa do wielu braci i sióstr, których spotkali.
Rozważając trzeci segment cytatu z Dziejów Apostolskich: „Otrzymacie moc Ducha Świętego” papież wskazał na konieczność otwartości na natchnienia Ducha Świętego. Franciszek, zaznacza, że „to Duch Święty jest prawdziwym protagonistą misji: to On daje właściwe słowo we właściwym czasie i we właściwy sposób”.
Papież przypomniał, że przejawem działania Ducha Świętego było utworzenie Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, w 1622 roku, która odegrała kluczową rolę w uczynieniu misji ewangelizacyjnej Kościoła niezależną od ingerencji mocarstw światowych. Podobnie było z utworzeniem przed 200 laty Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary, którego założycielka Paulina Jaricot będzie beatyfikowana w tym roku jubileuszowym. Papież wskazał na działanie Ducha Świętego przy ustanowieniu przez francuskiego biskupa Karola de Forbin-Jansona Dzieła Misyjnego Dzieci oraz przez Joannę Bigard, Dzieła św. Piotra Apostoła, aby wspierać seminarzystów i księży na terenach misyjnych i wreszcie przez bł. Pawła Manna Papieskiej Unii Misyjnej.
Zaznaczył, że te trzy dzieła misyjne zostały uznane za „papieskie” dokładnie sto lat temu. „Oby Kościoły lokalne mogły znaleźć w tych dziełach solidne narzędzie do umacniania ducha misyjnego w Ludzie Bożym” - napisał Franciszek.
„Drodzy bracia i siostry, nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym i o nowym okresie działalności misyjnej wspólnot chrześcijańskich. I powtarzam życzenie Mojżesza dla ludu Bożego w drodze: »Oby tak cały lud Pana prorokował! « (Lb 11, 29). Tak, obyśmy wszyscy byli w Kościele tym, czym już jesteśmy na mocy chrztu: prorokami, świadkami, misjonarzami Pana! Z mocą Ducha Świętego i aż po krańce ziemi” - zaapelował papież w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny.
KAI/dm
Skomentuj artykuł