K+M+B czy C+M+B? Jak oznaczyć drzwi na święto Trzech Króli?

K+M+B czy C+M+B? Jak oznaczyć drzwi na święto Trzech Króli?
Fot. P. Szabo / Depositphotos.com
DEON.pl / mł

K+M+B czy C+M+B? Po co robimy napis kredą na drzwiach? Jak powinien brzmieć? Czy robić go, gdy w naszej parafii w tym roku nie ma kolędy i ksiądz nie zapuka do naszych drzwi?  

Wokół tego prostego napisu, który katolicy robią co roku kredą na swoich drzwiach, narosło wiele mitów. 

Jak napisać: K+M+B czy C+M+B?  

To pytanie często dzieli wierzących. Jedni twierdzą, że jedyną prawidłową formą jest zapis "C+M+B", który ma być skrótem od łacińskiego zdania "Niech Chrystus pobłogosławi dom". Inni piszą na swoich drzwiach "K+M+B", sugerując się imionami trzech mędrców, których święto obchodzimy 6 stycznia: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Jakie jest obowiązujące zalecenie Kościoła?

Jak przypominał rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, obie formy są prawidłowe. Napis na drzwiach jest niczym innym, jak prośbą o błogosławieństwo dla domu przez wstawiennictwo świętych Kacpra, Melchiora i Baltazara. Oficjalne nauczanie Kościoła w tej kwestii jest zawarte w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

Co znaczy napis C+M+B robiony kredą na drzwiach?

Istnieje kilka interpretacji, ale każda z nich jest poprawna. W Polsce przyjęło się, że są to pierwsze litery imion trzech króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Napis ten tłumaczy się także jako skrót zdania Christus Mansionem Benedicat - "niech Chrystus błogosławi temu domowi". Inną interpretację podaje św. Augustyn, mówiąc o skrócie od słów Christus Multuorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).

Czy robić napis na drzwiach, gdy ksiądz nie chodzi po kolędzie?

Celem napisu, który robimy w święto Trzech Króli kredą na drzwiach, nie jest przygotowanie domu do przyjęcia kolędy, dlatego napis możemy zrobić niezależnie od tego, czy kapłan odwiedzi nasz dom, czy też nie. Gest wykonania napisu na drzwiach wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców w rozpoczynającym się roku.

Jak poprawnie zrobić napis na drzwiach?

Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2023) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2023). Nie dodajemy w napisie znaku równości, gdyż "plusy" w napisie nie oznaczają matematycznego dodawania, ale symbol krzyża, oznaczający błogosławieństwo. 

Modlitwa do odmawiania przy oznaczaniu drzwi kredą:

„Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i  złożyli mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i św. Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą do domu naszego wspólnego Ojca, który w jedności Ducha żyjesz i królujesz. Amen.”

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). Tak więc 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę.

Zobacz także: Magowie, mędrcy czy królowie?

Może cię zainteresować: Trzy kroki, by zrozumieć Trzech Króli

Zobacz także: Rzecznik Episkopatu o tym, jak powinno się oznaczać drzwi

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Treppa

Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca (J 14, 9)

Czy te słowa wypowiedziane przez Jezusa oznaczają, że Bóg objawił się nie tylko w Słowie, lecz również w Obrazie? Wskazywałyby na to Całun turyński i Chusta z...

Skomentuj artykuł

K+M+B czy C+M+B? Jak oznaczyć drzwi na święto Trzech Króli?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.