VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Program, goście, linki do transmisji

VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Program, goście, linki do transmisji
Arcybiskup Grzegorz Ryś. Fot. Nowa Ewangelizacja (KEP) / Facebook
2 miesiące temu
odnowa.jezuici.pl / mł

Dziś rozpoczyna się w Łodzi VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Potrwa trzy dni. Kongres odbywa się pod hasłem: „Miasto – rewitalizacja”. W programie – rekolekcje, konferencje, warsztaty i ewangelizacja miasta.

Na kongres obowiązywały zapisy, a pula miejsc została wyczerpana, ale wszystkie wydarzenia Kongresu będą transmitowane na żywo w Internecie. Poniżej podajemy linki do wszystkich transmisji. Ostatnie, sobotnie wydarzenie ewangelizacyjne na łódzkim stadionie Orła Łódź jest otwarte dla wszystkich chętnych.

Jak wygląda Kongres Nowej Ewangelizacji?

Jak piszą organizatorzy na stronie wydarzenia, kongres jest próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego Evangelii gaudium o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich. To spotkanie osób zajmujących się ewangelizacją, służące dyskusji i wypracowaniu nowych rozwiązań.

- Kongresy organizuje zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie Polski od dwunastu lat, w cyklu co dwa lata. Każdy kongres ma swój konkretny temat: poprzedni dotyczył rodzin, wcześniejszy – bierzmowanych, obecny – ewangelizacji miasta – mówi DEONowi ks. Michał Olszewski, rzecznik kongresu i Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

- Kongresy mają to do siebie, że dzieją się w takich czterech płaszczyznach jednocześnie: pierwsza to rekolekcje, które trwają cały kongres i od nich zaczynamy dzień. Druga płaszczyzna to prelekcje, wykłady na dany temat i panele dyskusyjne, trzecia – to warsztaty, na których szukamy narzędzi do ewangelizacji zgodnie z tematyką kongresu. Ostatnia płaszczyzna to jest otwarta ewangelizacja; zazwyczaj było to wyjście, ale teraz z racji obostrzeń sanitarnych zdecydowaliśmy się na formę stacjonarną. Dlatego zakończymy kongres na stadionie żużlowym Orła Łódź. Tam odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, otwarte wydarzenie, na które zapraszamy wszystkich – dodaje ks. Olszewski.

Abp. Ryś: trzeba odkryć Jezusa, który jest w mieście

W zaproszeniu na kongres metropolita Łodzi podkreślał, że jego temat jest inspirowany spojrzeniem papieża Franciszka. – Miasto ewangelizuje się w ten sposób, że nie przynosi się Jezusa z zewnątrz, ale odkrywa Jezusa, który tu jest. Współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji – mówił abp. Ryś.

- Kongres ma nam zdiagnozować sytuację Kościoła w mieście, w wielkim mieście, takim, jak na przykład Łódź. Łódź jest dobrym przykładem, bo jest ogromnie różnorodna pod względem społecznym, duchowym, religijnym – a to nam daje duże spektrum działania – zaznacza ks. Olszewski.

DOKŁADNY PROGRAM KONGRESU znajdziesz TUTAJ

Linki do kanałów, które przygotowują transmisję na żywo:

Mocni w Duchu Live (transmisja video wydarzeń w piątek i sobotę do 17.00)

Radio Profeto (transmisja audio wszystkich punktów programu)

Kanał YT archidiecezji łódzkiej (transmisja video w sobotę od 17.00)

Czwartek – spotkanie dla kapłanów

Spotkania pierwszego dnia kongresu są w całości przeznaczone dla księży i odbędą się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Zapisy są już zamknięte, ale chętni mogą jeszcze dopisać się na miejscu. Temat dnia to „Kapłaństwo służebne a nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej". Konferencję wygłosi abp Jorge Carlos Patrón Wong, meksykański arcybiskup, który od 2013 r. pełni urząd watykańskiego sekretarza pomocniczego do spraw seminariów duchownych Kongregacji ds. Duchowieństwa. Poprzedzi ją wspólna Eucharystia w katedrze oraz nieszpory.

Po konferencji odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział ks. Jacek Socha, proboszcz z Gdańska, ks. Teodor Sawielewicz, do niedawna wikary z Oleśnicy, o. Remigiusz Recław SJ, jezuita z Łodzi i diakon stały Waldemar Rozynkowski, diakon stały z Torunia. Dyskusję poprowadzi abp Grzegorz Ryś.

- Będziemy mieli cały dzień poświęcony Evangelii Gaudium, pierwszej adhortacji papieża Franciszka. Mamy w niej wszystko, ale w zasadzie żadne zadanie domowe z tej adhortacji nie zostało w naszych parafiach odrobione. Można powiedzieć, że papieska wizja ewangelizacji jest w Polsce w powijakach, ta wizja kościoła wychodzącego, który idzie na peryferia i szuka człowieka w takiej kondycji, w jakiej on jest, fizycznej, psychicznej, duchowej, a potem towarzyszy mu w drodze do wspólnoty, głosząc mu ewangelię. I to jest to, na czym oprzemy nasze poszukiwania metod ewangelizacji, które moglibyśmy przełożyć na parafię – mówi ks. Olszewski. Spotkanie zakończy się modlitwą za parafie i kapłaństwo służebne.

Transmisji z całego wydarzenia będzie można słuchać na żywo w radio Profeto 

Piątek – rekolekcje, wykłady, warsztaty

Na piątek kongres przenosi się z seminarium do Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, czyli kościoła ojców jezuitów w Łodzi. Spotkanie rozpocznie się o 9.00 blokiem rekolekcyjnym prowadzonym przez Wspólnoty Jerozolimskie. Następnie w temat dnia wprowadzi uczestników kard. Lluís Martínez Sistach, emerytowany arcybiskup Barcelony, wyjaśniając wybrane punkty z adhortacji Evangelii Gaudium. Po nim nastąpi wykład prof. Bogusława Jasińskiego, zatytułowany „O nowy paradygmat ewangelizacji: mówić czy słuchać?"

- Na kongres w tym roku zapraszaliśmy przede wszystkim liderów parafialnych, liderów wspólnot, tych, którzy u siebie zajmują się ewangelizacją. Kongres ma dać im narzędzia, które pomogą im stworzyć coś fajnego ze swoimi duszpasterzami w kontekście ewangelizacji miasta, gdy wrócą do siebie, do swoich parafii – podkreśla ks. Olszewski.

Kolejnym punktem sobotniego spotkania będzie dwugłos ukazujący realia działań ewangelizacyjnych: o peryferiach miasta opowie słuchaczom prof. Maja Kaźmierska z Uniwersytetu Łódzkiego, a o peryferiach Kościoła – czeski duchowny ks. Tomáš Halik. Dyskusję po dwugłosie poprowadzi abp. Ryś.

O 13.30 zostanie odprawiona Eucharystia, które będzie przewodniczył i wygłosi homilię abp. Wojciech Polak.

Kolejnym punktem programu będzie prowadzone przez ks. Grzegorza Strzelczyka konwersatorium pt.  „Teologia przepowiadania online”, a po nim nastąpi wprowadzenie do warsztatów zatytułowane „Spotkania na krańcu świata: Jak być wiarygodnym, żeby brat mógł być wierzący?”, które poprowadzą ks. Tomasz Matyjaszczyk i p. Agata Kulczycka.

Później odbędą się warsztaty – siedem różnych tematycznie spotkań, dotykających różnych rzeczywistości: różnic pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci. Dzień zakończy się blokiem rekolekcyjnym i podsumowaniem.

- Najpierw będziemy diagnozować sytuację, a potem szukać skutecznych narzędzi do ewangelizowania w mieście. Pomogą nam w tym tematy warsztatów, które wybraliśmy w kontekście peryferiów, o których mówi papież Franciszek – wyjaśnia ks. Olszewski.

Wszystkie piątkowe wydarzenia, poza warsztatami, będą transmitowane w radio Profeto oraz na kanale YT Mocni w Duchu Live.

Nagrania będą dostępne także później, jako podcasty w archiwum radio Profeto i w formie video na kanale Mocnych w Duchu.  

Sobota – wykłady, dyskusje, otwarta ewangelizacja

Sobotnie wydarzenia kongresu w większości będą się odbywać w tym samym miejscu, co piątkowe, czyli w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

Dzień rozpocznie się od rekolekcji, później swój wykład pt. „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury" wygłosi prof. Władysław Stróżewski. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi O. Jacek Dubel CSsR. Dyskutować będą prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp Grzegorz Ryś.

O 13.15 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka.

Wszystkie odbywające się w kościele oo. jezuitów w Łodzi wydarzenia kongresu będą transmitowane przez radio Profeto oraz na kanale YT Mocni w Duchu Live.

O 17.00 na stadionie Orła Łódź rozpocznie się kończące kongres wydarzenie ewangelizacyjne, otwarte dla wszystkich chętnych. W programie jest wspólne uwielbienie, przepowiadanie kerygmatu, czytanie Ewangelii, adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz Spektakl modlitewno-ewangelizacyjny "Dekalog". Organizatorzy przewidują zakończenie na godz. 22.30.

Wydarzenie na stadionie będzie transmitowane na kanale YT archidiecezji łódzkiej oraz w radio Profeto.


Przygotowanie VI Kongresu NE, czyli modlitewne Jerycho

W ramach przygotowania do kongresu od 1 września odbywa się w archidiecezji łódzkiej modlitewne Jerycho.

- To nieustanna, całodobowa adoracja, trwająca osiem dni, w czasie której sześciu kościołach archidiecezji łódzkiej odbywa się takie pukanie do nieba – wyjaśnia ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej. - To modlitwa na wzór modlitwy ze Starego Testamentu, na wzór wydarzenia, podczas którego zdobywano Jerycho nie siłą ludzką, ale mocą bożą. I my chcemy zdobyć modlitwą nasze miasto, naszą diecezję w czasie roku jubileuszowego, na stulecie tej diecezji. Chcemy omodlić nasze miasto i diecezję po to, żeby Pan Bóg był kimś najważniejszym w naszym życiu.

W stacjonarną modlitwę, która trwała nieustannie od 1 do 8 września, włączyły się w parafie, wspólnoty zakonne oraz ruchy działające na terenie Łodzi i miejscowości z całej archidiecezji. Dołączyły się także dwie akcje Jerycha rowerowego: w Tomaszowie Mazowieckim i w Łodzi, podczas których kilkaset osób objechało z modlitwą cały Tomaszów Mazowiecki i całą Łódź dookoła.   

„W tym roku archidiecezja łódzka obchodzi jubileusz stu lat istnienia, a Towarzystwo Jezusowe świętuje jubileuszowy rok ignacjański. Kongres wpisuje się w oba te jubileusze i ma na celu duchowe ożywienie miasta Łodzi i dotarcie z Ewangelią na peryferia” – czytamy na stronie kongresu.

„Do ewangelizacji trzeba zapłonąć”

- Kongres to też tworzenie teologii ewangelizacji. To takie dokumentowane rozmowy o nowej ewangelizacji w Kościele. I kongres jest także po to, by zauważać zmiany w sposobie ewangelizowania, by kreować tę rozmowę, wskazywać kierunek ewangelizacji – mówi o. Remigiusz Recław SJ, jeden z panelistów kongresu i lider wspólnoty Mocnych w Duchu.

- Ewangelizacja to jest misyjność, ale nastawiona na ludzi dookoła mnie. Dlatego każdy z nas powinien mieć nastawienie ewangelizacyjne, wykształcać je w sobie, a jednocześnie współpracować z Duchem Świętym. Do ewangelizacji trzeba zapłonąć. Gdy wchodzę w tematy ewangelizacyjne, widzę, gdzie się pojawiają problemy, zaczynam je rozumieć, dostrzegać, gdzie jest zapotrzebowanie. To właśnie da nam kongres – podsumowuje jezuita.

***

DOKŁADNY PROGRAM KONGRESU znajdziesz TUTAJ

Linki do kanałów, które przygotowują transmisję na żywo:

Mocni w Duchu Live (transmisja video wydarzeń w piątek i sobotę do 17.00)

Radio Profeto (transmisja audio wszystkich punktów programu)

Kanał YT archidiecezji łódzkiej (transmisja video w sobotę od 17.00)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fabrice Hadjadj
24,43 zł
34,90 zł

Pełna pasji książka poświęcona sporom o nową ewangelizację

Wielu ludzi uważa, że najistotniejsze w "nowej ewangelizacji" (a zatem i to, co uczyniłoby ją naprawdę "nową") jest wykorzystywanie nowinek z różnych dziedzin, ulepszanie metod komunikacji oraz posługiwanie...

Skomentuj artykuł

VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Program, goście, linki do transmisji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.