W Egipcie poświęcono katedrę pod wezwaniem koptyjskich "Męczenników za Wiarę"

W Egipcie poświęcono katedrę pod wezwaniem koptyjskich "Męczenników za Wiarę"
(fot. UCZEN YHWH / youtube.com)
KAI / pk

W wiosce Al. Ur koło Samalut w górnym Egipcie poświęcono katedrę pod wezwaniem "Męczenników za Wiarę". Uczczono w ten sposób pamięć 21 młodych Koptów - migrantów zarobkowych, którzy zostali zamordowani przed trzema laty w Libii przez terrorystów "Państwa Islamskiego".

W uroczystości 15 lutego uczestniczyli Koptowie z całego Egiptu, poinformowała 18 lutego misyjna agencja informacyjna "AsiaNews".

Jak podkreślono, rodziny uczciły swoich zamordowanych członków "z bólem, ale i z radością". Ceremonii poświęcenia nowej katedry przewodniczył biskup koptyjsko-prawosławny w Samalut, Anba Pafnutios. Świątynię zaprojektowali inżynierowie z armii egipskiej, a koszt jej budowy poniosło państwo. W uroczystości uczestniczył m.in. gubernator Samalut. Z Al. Ur pochodzi 13 spośród 21 męczenników, dlatego też prezydent Egiptu Abd-el-Sisi zadecydował o wzniesieniu w tej niewielkiej wsi katedry poświęconej ich pamięci. Na stronie internetowej koptyjskiej wspólnoty poinformowano, że radykalni islamiści poprzez liczne akty wandalizmu starali się przeszkodzić budowie świątyni. Według "AsiaNews" rodziny męczenników czekają na wyniki analiz DNA zwłok, znalezionych w ub. roku w zbiorowym grobie nieopodal miasta Sire w Libii. Analizy mają pomóc w uporządkowaniu szczątków.

Nowy kościół ma dwa poziomy: na pierwszym - zgodnie ze zwyczajem koptyjskim - będą umieszczone doczesne szczątki męczenników, znajdzie się tam także biblioteka i sala przeznaczona na uroczystości, na drugim zaś główna sala nabożeństw.

DEON.PL POLECA

15 lutego 2015 terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zamieścili na swej stronie wideo dokumentujące barbarzyńską egzekucję 21 chrześcijańskich pracowników na plaży w Libii. Żaden z nich, mimo możliwości uratowania życia w zamian za zmianę wyznania, nie zaparł się wiary i nie przeszedł na islam. To nagranie wideo spotkało się z oburzeniem na całym świecie. Wieczorem tego samego dnia lotnictwo egipskie przeprowadziło atak na pozycje islamistów w Libanie. Następnego dnia prezydent Egiptu al-Sisi przybył osobiście do katedry św. Marka w Kairze, by złożyć kondolencje papieżowi Koptów, patriarsze Tawadrosowi (Teodorowi) II. W Egipcie ogłoszono siedmiodniową żałobę narodową.

Władze państwowe Egiptu wypłaciły rodzinom ofiar symboliczne odszkodowania, a także wypłacają od tego czasu miesięczne renty w wysokości mniej więcej zarobkom zamordowanych migrantów-męczenników. Już w tydzień po tragedii patriarcha Tawadros zarządził, aby nazwiska zamordowanych 15 lutego 2015 ofiar terroru Państwa Islamskiego wprowadzić do "Synaxarionu" - wykazu męczenników i świętych Kościoła koptyjskiego. Począwszy od tego roku 15 lutego obchodzony jest w całym Kościele koptyjskim Dzień Współczesnych Męczenników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Egipcie poświęcono katedrę pod wezwaniem koptyjskich "Męczenników za Wiarę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.