Watykan: Bp Delannoy nowym arcybiskupem Strasburga

Watykan: Bp Delannoy nowym arcybiskupem Strasburga
Zdjęcie ilustracyjne (fot. KRZYSZTOF WINNIK / depositphotos.com)
KAI / tk

Papież Franciszek mianował nowym arcybiskupem Strasburga bpa Pascala Delannoy, dotychczasowego biskupa podparyskiej diecezji Saint Denis – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wcześniej o tej nominacji poinformował urząd prezydenta Republiki Francuskiej. Bowiem na mocy obowiązującego w Alzacji konkordatu z 1801 roku prezydent wyraża zgodę na nominację tamtejszych biskupów. 

Abp Pascal Delannoy urodził się 2 kwietnia 1957 r. w Comines w departamencie Nord. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Lille, uzyskując tytuł magistra ekonomii i podyplomowy dyplom biegłego rewidenta. Przez cztery lata pracował w firmie księgowej, zanim wstąpił do seminarium w Lille.

DEON.PL POLECA
4 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie dla diecezji Lille i podjął posługę duszpasterską. W 1999 r. został mianowany wikariuszem biskupim dla regionu Flandrii, a w 2003 r. dziekanem Houtland.

30 czerwca 2004 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Lille, przydzielając stolicę tytularną Usinazy. Został konsekrowany 12 września przez arcybiskupa Lille, Gérarda Defois.

DEON.PL POLECA

W dniu 10 marca 2009 r. został mianowany biskupem podparyskiej diecezji Saint-Denis. W ramach Konferencji Episkopatu Francji do 1 lipca 2013 r. przewodniczył Komisji Finansowej oraz Radzie ds. Ekonomicznych, Społecznych i Prawnych. Od 2019 r. przewodniczył Radzie Solidarności. W latach 2013-2019 był wiceprzewodniczącym francuskiego episkopatu.

Nowy arcybiskup Strasburga dokona ingresu do katedry Najświętszej Maryi Panny 21 kwietnia o godz. 15.00.

Źródło: KAI / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Watykan: Bp Delannoy nowym arcybiskupem Strasburga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.