Watykan: Dokument na synod: w Kościele konieczna przejrzystość i rozliczalność

Watykan: Dokument na synod: w Kościele konieczna przejrzystość i rozliczalność
Papież Franciszek - fot. PAP/EPA/GABRIELE CROZZOLI
PAP / pzk

W Kościele konieczna jest przejrzystość i rozliczalność odpowiedzialności na wszystkich poziomach, a potrzeba ta wynika ze skandali finansowych i seksualnych wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych – zapisano w roboczym dokumencie na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Watykan opublikował we wtorek roboczy dokument (Instrumentum Laboris), który będzie narzędziem pracy dla członków zgromadzenia w październiku tego roku. Jego tematem jest synodalność Kościoła, rozumiana jako jego wspólnotowość. Położony w nim został nacisk na wymóg przywrócenia wiarygodności oraz gościnności wobec osób, które czują się wykluczone z Kościoła.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślono, nie jest to dokument nauczania Kościoła ani „raport z sondażu socjologicznego” i nie zawiera wskazań i celów; nie jest też opracowaniem wizji teologicznej. W dokumencie nakreślone zostały „fundamenty wizji misyjnego Kościoła synodalnego”. Jest też wyjaśnienie, że określenia „synodalność” i „synodalny”, pochodzące z kościelnej praktyki zbierania się na synodzie, zostały w ostatnich latach lepiej zrozumiane. Coraz bardziej, jak dodano, są wiązane z „pragnieniem Kościoła bliższego ludziom, mniej biurokratycznego i bardziej relacyjnego”. Synodalność, stwierdzono w dokumencie, wyraża się poprzez „wspólnotowe słuchanie Słowa Bożego, celebrację Eucharystii, braterstwo komunii i współodpowiedzialności oraz uczestnictwo całego Ludu Bożego”. W roboczym dokumencie zwrócono uwagę na to, że jedność Kościoła jest „harmonią w różnicach”.

Ponadto odnotowano, że Konferencje Episkopatów w swoich uwagach uznały, że liczne kręgi życia Kościoła są otwarte na uczestnictwo kobiet i zarazem przyznały, że także te możliwości pozostają często niewykorzystane. Dlatego episkopaty zasugerowały, aby podczas drugiej sesji synodu promować te szanse i zachęcać do dalszego rozwoju w parafiach, diecezjach i innych miejscach, także jeśli chodzi o kierownicze funkcje; „w odpowiedzi na potrzeby duszpasterskie naszych czasów”. Podczas gdy niektóre Kościoły lokalne apelują o to, by kobiety zostały dopuszczone do posługi diakonów, inne powtarzają swój sprzeciw – zapisano w Instrumentum Laboris. Sprawa ta nie będzie przedmiotem obrad drugiej sesji, ale wskazana jest dalsza refleksja teologiczna - dodano.

Kolejny temat wymieniony w dokumencie to „wezwanie do nawrócenia i reformy”. „W każdej fazie procesu synodalnego mocno zabrzmiała potrzeba uzdrowienia, pojednania i przywrócenia zaufania wewnątrz Kościoła i społeczeństwa jako „podstawowej linii zaangażowania misyjnego Ludu Bożego w naszym świecie”.

W roboczym dokumencie zapisano także, że Kościół synodalny „słucha, zdolny jest do tego, by przyjmować i towarzyszyć, rozumiany jest jako dom i rodzina”. „Potrzeba ta wyrażana jest na wszystkich kontynentach i dotyczy osób, które z różnych powodów, czują się wykluczone lub są na marginesie wspólnoty kościelnej lub też mają trudności ze znalezieniem w nim pełnego uznania ich godności i ich darów” – głosi dokument przed październikową sesją. Jest też ostrzeżenie, że „ten brak gościnności odpycha je i utrudnia ich drogę wiary oraz spotkanie z Panem, a także pozbawia Kościół ich wkładu w misję”.

W kolejnym punkcie do dyskusji mowa jest o tym, że „istnienie Kościołów bogatych oraz tych, które żyją w wielkim niedostatku jest skandalem”. Jest też konkluzja, iż Kościół synodalny potrzebuje praktyki „przejrzystości i rozliczalności”, które są „niezbędne do tego, by krzewić wzajemne zaufanie niezbędne do wspólnego podążania i współodpowiedzialności na rzecz wspólnej misji”. “W naszych czasach apele o transparentność i rozliczalność w Kościele i ze strony Kościoła wynikają z utraty wiarygodności z powodu skandali finansowych i przede wszystkim nadużyć seksualnych oraz innego rodzaju wobec nieletnich oraz bezbronnych dorosłych” – wyjaśniono w dokumencie, ogłoszonym w Watykanie. Przyznano, że „brak transparentności i form rozliczalności podsyca klerykalizm, oparty na przyjętym założeniu, że wyświęceni kapłani nie muszą się rozliczać przed nikim z posługi, jaką im wyznaczono”. “Kościół synodalny chce być gościnny, a zatem rozliczalność i przejrzystość muszą być w centrum jego działań na wszystkich poziomach i nie tylko na poziomie władzy” – to jedna z konkluzji obszernego tekstu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Baron, Henryk Pietras SJ

Prezentowany tom otwiera serię, w której przedstawione są chronologicznie teksty synodów Kościoła od jego początków oraz kolekcje praw, które kształtowały życie chrześcijan w poszczególnych okresach jego dziejów. Opracowane dokumenty synodalne są niezmiernie cennym źródłem historycznym...

Skomentuj artykuł

Watykan: Dokument na synod: w Kościele konieczna przejrzystość i rozliczalność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.