Watykan: są pierwsze efekty szczytu na temat pedofilii w Kościele

Watykan: są pierwsze efekty szczytu na temat pedofilii w Kościele
(fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL)
KAI / kk

W Watykanie odbyło się międzydykasterialne zebranie nt. walki z wykorzystywaniem małoletnich. Był to pierwszy konkretny efekt zakończonego dzień wcześniej spotkania nt. ochrony małoletnich w Kościele - oświadczył dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

W czterogodzinnym zebraniu w Pałacu Apostolskim wzięli udział szefowie Sekretariatu Stanu i dykasterii szczególnie zaangażowanych w tę tematykę, a także członkowie komitetu organizacyjnego i moderator spotkania o. Federico Lombardi SI, który omówił jego przebieg, pierwsze reakcje i dalsze działania, jakie należy podjąć.

Zgromadzeni jednomyślnie podkreślali, jak bardzo było potrzebne takie spotkanie, które odbyło się z woli papieża Franciszka. Za wydarzeniem tym obecnie muszą pójść konkretne kroki, czego "z mocą domaga się lud Boży". W tym kontekście przedstawiono podstawowe zasady, będące inspiracją dla dokumentów i grup roboczych (task forces), zapowiedzianych na konferencji prasowej kończącej spotkanie. Uznano, że o tych inicjatywach trzeba informować w sposób jak najbardziej jasny, szybki i szczegółowy.

W swoich wystąpieniach szefowie dykasterii potwierdzili swe zaangażowanie w naśladowanie papieża Franciszka w walce z wykorzystywaniem seksualnym. Położyli nacisk na to, że punktem wyjścia dla podejmowanych działań jest konieczność wysłuchania ofiar. Wśród innych podkreślonych spraw były: większe włączenie ludzi świeckich w te działania i potrzeba inwestowania w formację i prewencję, z wykorzystaniem gremiów mających w tej dziedzinie solidne doświadczenie. Uznano również za celowe kontrolowanie, na zebraniach na szczeblu międzydykasterialnym, postępów dalszych działań (follow up) po spotkaniu, "pod znakiem synodalności i synergii".

DEON.PL POLECA

Watykan: są pierwsze efekty szczytu na temat pedofilii w Kościele - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Watykan: są pierwsze efekty szczytu na temat pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.