Watykan zwróci cenne eksponaty rdzennym ludom Kanady

Watykan zwróci cenne eksponaty rdzennym ludom Kanady
Papież Franciszek - fot. PAP/EPA/Vincenzo PINTO / POOL
KAI / pzk

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu powracającego z Węgier, papież Franciszek został zapytany o to, czy przewiduje gesty podobne do tego, gdy zwrócił Grecji trzy fragmenty Partenonu, np. wobec kanadyjskich ludów pierwotnych, które, w ramach procesu pojednania i reparacji, proszą o zwrot pewnych przedmiotów, znajdujących się w kolekcji Muzeów Watykańskich.

Papież rozpoczął odpowiedź od przypomnienia, że siódme przykazanie Dekalogu wymaga zwrotu tego, co zostało ukradzione. „To był właściwy gest, tak należało uczynić” – mówił, nawiązując do zwrócenia Grecji trzech fragmentów świątyni Ateny na Akropolu. Zaznaczył, że wobec każdego takiego przypadku należy podjąć odpowiedni proces rozeznawania.

Franciszek potwierdził, że osiągnięto zgodę co do zwrotu eksponatów, należących ludności rdzennej Kanady i proces ten jest w toku. „Na tyle na ile można takiego gestu dokonać, na ile jest on potrzebny, lepiej go uczynić. Często nie ma takiej możliwości, politycznej albo realnej. Ale tam, gdzie jest to możliwe, proszę czyńmy to. To dobre dla wszystkich, abyśmy się nie przyzwyczajali, że można sięgać do kieszeni drugiego człowieka” – zaapelował na koniec Franciszek.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Watykan zwróci cenne eksponaty rdzennym ludom Kanady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.