Watykanista: niemiecka droga synodalna to nie schizma, lecz apostazja

Watykanista: niemiecka droga synodalna to nie schizma, lecz apostazja
Według watykanisty niemiecka droga synodalna prowadzi do apostazji (fot. Khytra / depositphotos.com)
KAI / tk

Śmierć Benedykta XVI nie będzie miała wielkiego wpływu na przyszłość Kościoła – zauważył w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” George Weigel.

Jego zdaniem linia podziału we współczesnej wspólnocie wiernych pozostaje całkiem jasna. Żywe nurty Kościoła na świecie są uosobieniem miarodajnej interpretacji Soboru Watykańskiego II, którą dali Jan Paweł II i Benedykt XVI. Natomiast dogorywające nurty nadal starają się urzeczywistniać chybioną wersję katolicyzmu, Kościoła żyjącego duchem czasów.

Zdaniem oficjalnego biografa Jana Pawła II przykład takiego chrześcijaństwa stanowi Kościół w Niemczech. O jego losy jest zatroskany nawet kard. Walter Kasper, który obawia się kierunku, jaki został obrany przez tamtejszą drogę synodalną.

Droga do apostazji

Weigel podkreśla, że droga ta nie prowadzi do schizmy, lecz do apostazji. Zauważa, iż podziały między jej zwolennikami i prawowiernymi katolikami są o wiele poważniejsze, niż te wprowadzone przez nowe obostrzenia w stosowaniu nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

DEON.PL POLECA

Weigel potwierdza również, że reprezentowany przez niemieckich biskupów nowy model katolicyzmu, który ledwie można odróżnić od świeckiego progresizmu, nie będzie w stanie ewangelizować postchrześcijańskich elementów społeczeństwa.

Jak podkreśla, mówienie prawdy w obliczu władzy, społeczeństw i kultur wrogich chrześcijaństwu, nie stanowi przeszkody dla głoszenia Chrystusa. Jest bardzo mało prawdopodobne, by dialog z Neronem czy Dioklecjanem mógł być skuteczny w ewangelizacji świata rzymskiego – dodaje amerykański teolog.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykanista: niemiecka droga synodalna to nie schizma, lecz apostazja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.