We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża

We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
"Gazeta Wyborcza" / jb

W ostatni piątek informowaliśmy o grupie zaangażowanych katolików z Polski, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wykupienie ogłoszenia w dzienniku "La Repubblica". W ogłoszeniu papież Franciszek będzie mógł przeczytać apel ws. pedofilii w Kościele w Polsce.

>> TUTAJ przeczytasz apel

Katolicy zebrali ponad 40 tys. zł i zdążyli przed czasem. Jak mówi dla "Gazety Wyborczej" inicjatorka akcji, Justyna Zorn: "Ważne było dla mnie nie tylko zebranie kwoty potrzebnej na pokrycie kosztów druku, ale nagłośnienie sprawy krycia pedofilii w Kościele, arogancji biskupów, ich bezkarności. Ważne było dla mnie zaangażowanie się wiernych". Podaje, że zbiórkę wsparło 635 osób z całej Polski.

W wywiadzie zwraca uwagę na marginalizowanie osób świeckich w Kościele. "To jest ten moment, gdy świeccy chcą wreszcie decydować o sprawach Kościoła w Polsce. My też tworzymy ten Kościół i chcemy reagować, gdy dzieje się źle. Marzy mi się, żeby ludzie w małych diecezjach, gdzie często dzieje się bardzo źle, potrafili zabrać głos, sprzeciwić się" - podkreśla.

Apel w dzienniku ukaże się 29 czerwca, w święto Piotra i Pawła, kiedy w Watykanie pojawią się biskupi z Włoch i innych krajów świata. Dzięki temu szersze grono będzie mogło się zapoznać z jego treścią. Zaznacza, że liczy na to, że do Polski przyjedzie komisja papieska osób duchownych i świeckich, która zajmie się tym, co się dzieje w Kościele w Polsce. 

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.