We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża

We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 miesiące temu
"Gazeta Wyborcza" / jb

W ostatni piątek informowaliśmy o grupie zaangażowanych katolików z Polski, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wykupienie ogłoszenia w dzienniku "La Repubblica". W ogłoszeniu papież Franciszek będzie mógł przeczytać apel ws. pedofilii w Kościele w Polsce.

>> TUTAJ przeczytasz apel

Katolicy zebrali ponad 40 tys. zł i zdążyli przed czasem. Jak mówi dla "Gazety Wyborczej" inicjatorka akcji, Justyna Zorn: "Ważne było dla mnie nie tylko zebranie kwoty potrzebnej na pokrycie kosztów druku, ale nagłośnienie sprawy krycia pedofilii w Kościele, arogancji biskupów, ich bezkarności. Ważne było dla mnie zaangażowanie się wiernych". Podaje, że zbiórkę wsparło 635 osób z całej Polski.

W wywiadzie zwraca uwagę na marginalizowanie osób świeckich w Kościele. "To jest ten moment, gdy świeccy chcą wreszcie decydować o sprawach Kościoła w Polsce. My też tworzymy ten Kościół i chcemy reagować, gdy dzieje się źle. Marzy mi się, żeby ludzie w małych diecezjach, gdzie często dzieje się bardzo źle, potrafili zabrać głos, sprzeciwić się" - podkreśla.

Apel w dzienniku ukaże się 29 czerwca, w święto Piotra i Pawła, kiedy w Watykanie pojawią się biskupi z Włoch i innych krajów świata. Dzięki temu szersze grono będzie mogło się zapoznać z jego treścią. Zaznacza, że liczy na to, że do Polski przyjedzie komisja papieska osób duchownych i świeckich, która zajmie się tym, co się dzieje w Kościele w Polsce. 

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża
Komentarze (2)
IK
~In Kab
26 czerwca 2020, 17:54
No, tak GW broni wiernych! Jak wszyscy wiemy, atak jest najlepsza obroną. Nie pomoże, ale narobi hałasu i spowoduje kolejne szkody!
WS
~Wojciech Sobolski
24 czerwca 2020, 15:56
Znowu manipulacja samym tytułem. To nie jest żaden apel polskich wiernych tylko grupki ludzi. Na ogłoszenie złożyło się 635 osób. Ja też jestem wiernym katolikiem z Polski i nic mnie nie łączy z tym apelem. Nie podzielam opinii tych ludzi i się z nimi nie identyfikuję. Jest to inicjatywa małej grupki ludzi i tyle.

Skomentuj artykuł

We włoskiej prasie ukaże się apel polskich wiernych do papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.