Wielkanoc Kościołów obrządku wschodniego

Wielkanoc Kościołów obrządku wschodniego
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
KAI / mh

Ponad 10 mln wiernych Kościołów obrządku wschodniego na Ukrainie w dniach 4-5 maja przyszło do cerkwi, aby uczestniczyć tam w nabożeństwach uroczystości wielkanocnych według kalendarza juliańskiego - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk przewodniczył Liturgii Wielkiej Nocy Paschalnej w cerkwi św. Bazylego Wielkiego ojców bazylianów w Kijowie.

Życzył swoim wiernym, ażeby "dzięki wielkanocnemu światłu została oświetlona każda dusza, każde serce, każdy dom i rodzina a wszyscy zostali umocnieni pokojem Bożym".

Do kształtowania człowieka czystego duchem wzywał w katedrze św. Jura (Jerzego) we Lwowie greckokatolicki arcybiskup lwowski Igor Woźniak. W imieniu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego i Kościoła rzymskokatolickiego życzenia świąteczne grekokatolikom złożył wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek.

Na Zakarpaciu razem z wiernymi mukaczewskiej eparchii (diecezji) greckokatolickiej sui juris w tegorocznych świętach Wielkanocnych uczestniczy delegacja pielgrzymów z metropolii pitsburskiej obrządku bizantyjsko-rusińskiego w USA, których w greckokatolickiej katedrze w Użgorodzie powitał biskup mukaczewski Milan Šášik CM. Są to potomkowie emigrantów z Podkarpacia Południowego, którzy obchodzą również 1150 lat od początku misji świętych Cyryla i Metodego na terenach Księstwa Wielkomorawskiego.

DEON.PL POLECA

Wieczorem w sobotę 4 maja w prawosławnej Ławrze Kijowsko-Peczerskiej metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz Sabodan, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchatu moskiewskiego podzielił się w wiernymi świętym ogniem przywiezionym z Jerozolimy. Składając życzenia wiernym hierarcha zaznaczył, że w tym roku Kościół będzie obchodzić trzy ważne rocznice 1025. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej, 1150 lat od początku misji na ziemiach słowiańskich świętych Cyryla i Metodego oraz jubileusz 1700-lecia ogłoszenia Edyktu Mediolańskiego przez świętego cesarza Konstantyna, który zakończył prześladowania chrześcijan w Imperium Rzymskim.

W tym roku po raz pierwszy przywódcy państwa ukraińskiego nie uczestniczyli w nabożeństwach Wielkanocnych w cerkwiach Kijowa. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz spędza wielkanocne święta na Krymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielkanoc Kościołów obrządku wschodniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.