Wielki kryzys w Kościele. Kardynał nie będzie przewodniczył tradycyjnej modlitwie za ojczyznę

Wielki kryzys w Kościele. Kardynał nie będzie przewodniczył tradycyjnej modlitwie za ojczyznę
(fot. shutterstock.com)
KAI / kk

W liście skierowanym do wiernych chilijski kardynał Ricardo Ezzati poinformował, że w tym roku nie będzie przewodniczył tradycyjnemu Te Deum za ojczyznę.

Nabożeństwo to otwierało zawsze 18 września uroczystości związane z obchodami niepodległości.

[PILNE] Wszyscy biskupi Chile rezygnują z powodu skandalu >>

Arcybiskup Santiago de Chile przyznał, że decyzję podjął po głębokim namyśle mając na uwadze wielki kryzys, jaki przeżywa obecnie Kościół chilijski i wynikające z tego konsekwencje. Dodał, że pragnie przyczyniać się do budowania klimatu większego zaufania i pojednania narodowego i temu ma służyć także podjęta przez niego decyzja.

Papież Franciszek napisał list do wiernych w Chile: "Nigdy więcej nadużyć i systemu ukrywania ich" >>

Jednocześnie chilijski hierarcha podkreślił, że jest przekonany, iż nigdy nie ukrywał informacji, ani nie utrudniał działań wymiaru sprawiedliwości w sprawach związanych z oskarżeniami o nadużycia seksualne ze strony duchownych. Podkreślił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, by pomóc w dojściu do prawdy o nadużyciach.

Arcybiskup uklęknął przed wiernymi i poprosił o przebaczenie za skandal seksualny >>

Episkopat Chile podjął ostatnio całą serię konkretnych zobowiązań mających wprowadzić politykę tolerancji zero wobec nadużyć i zadośćuczynić ofiarom. Biskupi przeprosili też wiernych, że jako pasterze w tej sprawie zawiedli.

"Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście" - podkreśla papież Franciszek w liście do chilijskich biskupów. Napisał go po zapoznaniu się z decyzjami podjętymi przez nich podczas nadzwyczajnego zebrania episkopatu poświęconego dramatycznej sytuacji Kościoła w Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych.

Pisany odręcznie papieski list został opublikowany na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Chile. Franciszek podkreśla w nim, że "podjęte decyzje są realistyczne i konkretne". Wyraża zarazem przekonanie, że w decydujący sposób pomogą one w trwającym procesie walki z nadużyciami w Kościele.

"Przede wszystkim uderzył mnie przykład wspólnoty biskupiej zjednoczonej w pasterskim działaniu ze świętym ludem Bożym. Dziękuję za ten budujący przykład, który buduje Kościół" - pisze Ojciec Święty. Nawiązuje tym samym do tego, że na zebranie episkopatu zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich zgromadzeń zakonnych obecnych w tym kraju, a także kapłani, siostry zakonne i świeccy.

Przewodniczący chilijskiego episkopatu podkreśla ogromne znaczenie papieskich słów. "Jego list nas umacnia i dodaje nowych sił do dalszego postępowania na drodze naprawy, uzdrawiania i zadośćuczynienia, a także powrotu do naszej misji Kościoła ludu Bożego, ze wzrokiem utkwionym w Jezusie" - zaznacza bp Santiago Silva Retamales.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Wielki kryzys w Kościele. Kardynał nie będzie przewodniczył tradycyjnej modlitwie za ojczyznę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.