Z szacunku dla człowieka i planety

Z szacunku dla człowieka i planety
Czas dla stworzenia 4 X 2021 r. - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / pzk

Trzeba nam zdecydowanie przejść od 'kultury używaj i wyrzuć' do 'kultury szacunku' dla człowieka i środowiska. Watykan podtrzymuje deklarację o zeroemisyjności i wdrażaniu wielu projektów środowiskowych. Na zakończenie tegorocznego 'Czasu dla stworzenia' Stolica Apostolska ogłosiła, że przystępuje do Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu.

Stolica Apostolska przedstawiła 4 października 2022 r. w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych dokument o przystąpieniu do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) z 1992 r. oraz porozumienia paryskiego, podpisanego w 2015 r. Ogłosił to na spotkaniu w Watykanie kard. Sekretarz Stanu Pietro Parolin, i dodał: „w tym szczególnym momencie naszej historii, naznaczonym przez coraz bardziej niepokojące konflikty, które zagrażają międzynarodowej współpracy, konieczne jest skonsolidowanie naszych wysiłków na rzecz ekologii integralnej”.

Spotkanie „Troska o nasz wspólny dom” zorganizowane przez Sekretariat Stanu, we współpracy z Papieskimi Akademiami Nauk i Nauk Społecznych, odbyło się dokładnie rok po tym, jak liczni przywódcy religijni i naukowcy, z różnych tradycji i dziedzin nauki, podpisali wraz z Papieżem Franciszkiem Apel o zdecydowane przejście od ‘kultury używaj i wyrzuć’ do ‘kultury szacunku’ dla naszej planety. 

Czas dla stworzenia 4 X 2021 r. - fot. Grzegorz GałązkaCzas dla stworzenia 4 X 2021 r. - fot. Grzegorz GałązkaKardynał Pietro Parolin zwrócił uwagę, że potrzebna jest współpraca na wielu poziomach, między państwami, organizacjami, władzami lokalnymi, sektorem prywatnym, naukowcami, społeczeństwem obywatelskim, a przede wszystkim między pokoleniami, bo mówimy o tych, którzy mają zamieszkiwać przyszły świat.

Zero emisji do 2050 r.
Papież Franciszek ogłosił to kiedyś, a kard. Parolin to powtórzył, że Państwo Watykańskie przed rokiem 2050 zredukuje emisję CO2 do zera, a jednocześnie chce promować ekologię integralną oraz stymulować ‘nowe style życia’, bazujące na „zrównoważonym rozwoju, braterstwie i współpracy między ludźmi i środowiskiem”.

W tej perspektywie w Państwie Watykańskim planuje się i organizuje wiele projektów środowiskowych. Mówił o tym nowokreowany kard. Fernando Vérgez Alzaga, stojący na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. To m.in. procedury zróżnicowanej zbiórki odpadów, racjonalizacji zasobów, nowe techniki nawadniania i podlewania w celu oszczędzania wody. Inne interwencje dotyczą kontroli energii, ograniczenia emisji dwutlenku węgla, instalacji paneli słonecznych oraz wdrożenia systemów automatyki domowej.

W spotkaniu brali udział także inni przedstawiciele Watykanu, jak też zdalnie ministrowie z Fidżi, Senegalu i Monako. Simon Stiell, sekretarz wykonawczy Sekretariatu ONZ ds. zmian klimatu, podziękował Stolicy Apostolskiej za ten ‘odważny’ akt i dodał, że potrzebujemy takich działań, aby „uniknąć globalnej katastrofy”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Bóg może swoim słowem i swoim działaniem zacząć cię kompletnie od nowa, stworzyć cię kompletnie od nowa. Nie troszeczkę poprawić, tylko na nowo stworzyć.
abp Grzegorz Ryś

Bóg każdego z nas chce uczynić kimś...

Skomentuj artykuł

Z szacunku dla człowieka i planety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.