Zarzut dla księdza, który miał znęcać się nad uczniem. Podejrzany nie przyznaje się do winy

Zarzut dla księdza, który miał znęcać się nad uczniem. Podejrzany nie przyznaje się do winy
fot. Anneke Schram / Depositphotos
PAP / pk

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu przedstawiła we wtorek 38-letniemu księdzu Rafałowi K. zarzut naruszenia nietykalności cielesnej 15-letniego ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Do incydentu z udziałem księdza Rafała K. doszło 9 grudnia 2022 r. podczas lekcji religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, który opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, prowadząc wczesne wspomaganie rozwoju oraz terapię dzieci autystycznych.

Jak przekazała PAP prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, której podlega przasnyska Prokuratura Rejonowa, we wtorek zostały tam przeprowadzone czynności procesowe z udziałem 38-letniego księdza Rafała K.

Ks. Rafał K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu

- W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy przedstawiono księdzu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej jednego z uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, małoletniego Radosława Sz. - powiedziała PAP prokurator Łukasiewicz. Jak dodała, "podczas przesłuchania podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień".

Po zdarzeniu z udziałem księdza Rafała K. sprawę opisał portal TVN Warszawa, który otrzymał nagranie od matki jednej z nastolatek, także uczennicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, która incydent zarejestrowała ukradkiem. Na nagraniu zarejestrowanym w jednej z klas widać, jak ksiądz przyciska ucznia do ławki, mówiąc "przeproś Pana Boga", a gdy chłopiec odmawia, oznajmia: "idziemy do pani dyrektor".

Po incydencie matka poszkodowanego ucznia, 15-letniego Radosława Sz., złożyła w Komendzie Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zebrane przez funkcjonariuszy materiały zostały przekazane do przasnyskiej Prokuratury Rejonowej, która wszczęła dochodzenie. Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim odsunęła w tym czasie księdza Rafała K. od prowadzenia zajęć lekcyjnych. Następnie, decyzją biskupa płockiego, duchowny został na stałe odsunięty od nauczania religii.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

Zarzut dla księdza, który miał znęcać się nad uczniem. Podejrzany nie przyznaje się do winy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.