Ziemia Święta: młodzi oczekują wiarygodnego świadectwa duszpasterzy

Ziemia Święta: młodzi oczekują wiarygodnego świadectwa duszpasterzy
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / jp

- Młodzi ludzie kładą nacisk na wiarygodne świadectwo duszpasterzy - poinformował wikariusz patriarchalny dla Jordanii bp William Shomali, podsumowując wyniki presynodalnych ankiet, przeprowadzonych wśród młodzieży z Jordanii, Autonomii Palestyńskiej, Izraela i Cypru.

Jak wyjaśnił bp William Shomali, pełniący funkcję przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, opinie młodzieży zostały zebrane głównie w trakcie licznych spotkań, organizowanych w ostatnich miesiącach na terenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Ich celem było wysłuchanie opinii młodych ludzi w związku z przyszłorocznym Synodem Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawaniem powołania".

- Młodzi z Ziemi Świętej pragną Kościoła mniej biurokratycznego, bardziej miłosiernego i bliskiego ubogich oraz wiarygodnego - podkreślał hierarcha.

Zaznaczał też, że młodzież oczekuje od duszpasterzy wiarygodnego świadectwa i większej otwartości na współpracę ze świeckimi i podkreślił, że te oczekiwania nie pozostały bez odpowiedzi.

- Przypomniałem im, że Kościół to nie tylko biskupi, księża, osoby duchowne i diakoni, ale cały lud Boży, który razem się modli, składa duchowe ofiary i pomaga w głoszeniu Ewangelii. Kościół nie jest organizacją pożytku publicznego, która opiekuje się szkołami, szpitalami i hospicjami, ale ludem Bożym, zgromadzonym wokół Jezusa, by modlić się i czynić miłosierdzie. To musi być jasne dla wszystkich, także dla naszych młodych - mówił bp Shomali.

Wikariusz patriarchalny Jordanii zaznaczył też, że odpowiedzi udzielane przez młodych ludzi nawiązują także do sytuacji społeczno-politycznej w ich ojczyznach. Zwrócił uwagę m.in. na fakt, że ich odpowiedzią na rozprzestrzenianie się tzw. islamu politycznego jest zgłębianie nauki Kościoła.

Przypomniał, że młodzież w Jordanii żyje w cieniu wojen toczących się w sąsiednich Iraku i Syrii, a także w obliczu zagrożeń, których źródłem jest nie tylko tzw. Państwo Islamskie, ale rozprzestrzeniający się fundamentalizm, z którym młodzi stykają się w miejscach pracy i na uczelniach.

- Ich prośba o pogłębione nauczanie wyrasta z potrzeby bycia silniejszymi wobec narastającego islamu politycznego - mówił hierarcha.

Przypominał, że to nie jedyne wyzwanie, przed jakim stoją dziś młodzi mieszkańcy tej części świata, borykający się m.in. z bezrobociem i emigracją.

- Młodzież, której wysłuchaliśmy, zdaje sobie sprawę, że nie są to problemy, które może rozwiązać Kościół. Możemy służyć najbiedniejszym i potrzebującym, wykształcić ich lub pomóc w znalezieniu pracy, ale nie mamy nadzwyczajnych mocy. Prawda jest taka, że kiedy panuje pokój, ludzie nie potrzebują pomocy Kościoła, by zdobyć pracę lub wykształcenie. I kiedy panuje pokój i stabilizacja, nikt nie myśli o emigracji zagranicznej - wyjaśniał bp Shomali.

Młodzi ludzie mówili także o szansach duszpasterskich. Podkreślali m.in. zaangażowanie wspólnot i zakonów, dużą pobożność świeckich i zaangażowanie młodych kapłanów.

Wyniki ankiet, przeprowadzonych w oparciu o kwestionariusz rozesłany przez Sekretariat Synodu Biskupów zostały zaprezentowane podczas zebrania plenarnego biskupów Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Jerozolimie.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października z udziałem biskupów z całego świata.

Ankietę presynodalną, która nie jest już dostępna w polskiej wersji językowej, można do końca roku wypełnić w językach: niemieckim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i portugalskim na stronie: https:// survey-synod2018.glauco.it/limesurvey/index.php/147718.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ziemia Święta: młodzi oczekują wiarygodnego świadectwa duszpasterzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.