Były żołnierz przemierza boso Australię, by zwrócić uwagę na poważny problem

Były żołnierz przemierza boso Australię, by zwrócić uwagę na poważny problem
fot. The Platform Podcasts / YouTube
6 miesięcy temu
PAP / Instagram / pk

34-letni Anton Nootenboom w sobotę, 8 maja wyruszył z Cairns w północnej Australii i w ciągu stu dni zamierza pokonać dystans 2600 km dzielący go od Sydney na południu kontynentu. 

Temu byłemu zawodowemu żołnierzowi z doświadczeniem w Afganistanie przyświeca szczytny cel, swoją wędrówką chce zwrócić uwagę na problemy psychiczne trapiące współczesnego mężczyznę.

"Każdego dnia osiem osób popełnia samobójstwo w Australii, z czego sześć to mężczyźni" - mówi magazynowi "VIVACE" Nootenboom. Opowiada o swojej historii, o tym jak rzuciła go dziewczyna, jak popadł w długi i ostatecznie stracił pracę.

"Czasami chodziłem tam i z powrotem w pobliżu Sydney przez sześć, siedem, osiem godzin dziennie. Dzięki świeżemu powietrzu i wysiłkowi fizycznemu mogłem znowu spać w nocy" - opowiada Holender. Mniej więcej w tym czasie Nootenboom zostawił swoje buty w domu. "Uderzenie bosymi stopami o ziemię dodaje energii i poprawia samopoczucie" - mówi magazynowi.

Ze względu na panującą staromodną kulturę macho, zgodnie z którą mężczyźni powinni być silni i nie okazywać żadnych emocji ani słabości, często popadają oni w depresję - opowiada Nootenboom. "Trzeba odważyć się stawić czoła swoim problemom, pokazać swoje emocje i porozmawiać o nich, właśnie na to chcę zwrócić uwagę podczas mojej pieszej wycieczki z Cairns do Sydney" - wyjaśnia cel swojej misji.

O wędrówce rodaka szeroko rozpisują się niderlandzkie media. Dziennik "De Volkskrant" zapytał Erika Schredera, profesora neuropsychologii klinicznej na Vrije Universiteit w Amsterdamie, co sądzi o pomyśle Nootenbooma.

"Kiedy zaczynasz chodzić, automatycznie zaczynasz się mniej martwić, dzięki temu czujesz się lepiej" - mówi dziennikowi Schreder. Według niego badania wykazały, że obszary mózgu, które są aktywne podczas zmartwień, są hamowane podczas spaceru wśród przyrody.

Źródło: PAP / Instagram / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Były żołnierz przemierza boso Australię, by zwrócić uwagę na poważny problem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.