Dlaczego koty tak bardzo boją się ogórków?

Dlaczego koty tak bardzo boją się ogórków?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Wielu kojarzy zapewne popularne swego czasu filmiki z kotami i ogórkami. Wszystkie przebiegają w zasadzie dokładnie tak samo: jest kot, zazwyczaj jeden, ale może być też więcej, najczęściej zajęty jakąś angażującą czynnością - na przykład jedzeniem, leżeniem czy pielęgnacją swojego pięknego miękkiego odzienia. W międzyczasie jego niewdzięczny właściciel bądź opiekun dodaje do sceny najbardziej znaczący artefakt - ogórek.

Robi to tak, aby jego pupil tego nie zauważył, więc kot wciąż zajęty jest wykonywaną czynnością, a ogórek leży w niedalekiej odległości.

DEON.PL POLECAMoment kulminacyjny to chwila, w której kot się obraca i dostrzega leżący nieopodal wydłużony kształt. Wtedy zaczyna się właściwy dramat: skok w górę, najeżona sierść, charakterystyczny garbik i rura w przeciwną stronę, im dalej od ogórka, tym lepiej. Oto prawdziwa enigma - wielka kocia niechęć do tego pełnego aromatu warzywa. U podstaw zachowania tego zwierzaka leży dokładnie to samo, co w każdej ludzkiej opowieści o smoku.

Aby w pełni te historie pojąć, warto przytoczyć pewne bardzo obrazowe badanie, które w zasadzie definitywnie rozstrzygnęło wszelkie smocze kwestie. Brały w nim udział sześciomiesięczne niemowlęta, którym naukowcy pokazywali szereg obrazków, wśród których znalazły się także przedstawienia węży.

Celem badania była obserwacja i analiza reakcji fizjologicznych dzieci na widok określonych obrazów. I tu dochodzimy do sedna. Węże sprawiały, że źrenice dzieci znacząco się rozszerzały, co jednoznacznie wynikało z instynktownej reakcji „walcz lub uciekaj”. Czy półroczne szkraby były na tyle doświadczone życiem, że widok węża, nawet dwuwymiarowego, mógł budzić w nich podprogowe uczucie niepokoju i lęku? Nie. Strach przed wężami jest pierwotnym mechanizmem.

Tak bardzo instynktownym, że odczuwamy go nawet wtedy, gdy uprzednio nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z syczącym gadem. Zupełnie jak koty, którym kształt i forma ogórka na pierwszy rzut oka bardzo często kojarzy się z wężem.

Fragment pochodzi z książki „Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy” Agnieszki Defus, wydanej nakładem wyd. MANDO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Defus

Czy pomidory płaczą?
Co sprawia, że widzimy kolor różowy?
Czy żyjemy na szóstej wersji naszej planety?

Wyrusz do początków człowieka i świata

Ile zjawisk przeoczamy w każdej chwili naszego życia? Czemu nie możemy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dlaczego koty tak bardzo boją się ogórków?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.