Film na weekend: "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?"

Film na weekend: "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?"
Fot. Monolith Films / YouTube.com
Materiały dystrybutora

Na początku marca premierę kinową miał film "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?". Opowiada on o znanym niemal na całym świecie tytułowym chłopcu imieniem Mikołaj, a także o jego twórcach: René Goscinnym i Jeanie-Jacques'u Sempé. Mogłoby by się wydawać, że film kierowany jest jedynie do młodych kinomanów. Nic bardziej mylnego. Ta produkcja niesie ze sobą wartości, które nie są obce w świecie dorosłych.

Tytuł: "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?"
Reżyseria: Amandine FredonBenjamin Massoubre
Scenariusz: Anne GoscinnyMichel Fessler
Muzyka: Ludovic Bource
Gatunek: Animacja
Produkcja: FrancjaLuksemburg
Rok produkcji: 2022 (światowa premiera), 2023 (polska premiera kinowa) 
Główne role: Simon Faliu (głos Mikołajka), Alain Chabat (głos René Goscinnego), Laurent Lafitte (głos Jeana-Jacques'a Sempé)
Ocena na Filmweb: 7,4

Opis dystrybutora: Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym, jak pewnego dnia go wymyślili.

Film "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?" powstał na podstawie kultowej serii książek René Goscinnego i Jeana-Jacques'a Sempé.

DEON.PL POLECA

Plakat filmu Plakat filmu "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?". Fot. Materiały dystrybutora

- W wielu francuskich rodzinach ta książka przechodzi z pokolenia na pokolenie. W moim domu dziadek czytał ją mojemu ojcu, potem ojciec mnie, a dziś ja pokazuję ją moim dzieciom. Kiedy więc zaczynasz pracę z takim dziełem, możesz się obawiać masy zarzutów o niezgodność, przeinaczenie, niezrozumienie, itd. Jedynym sposobem na pozbycie się tej presji było zrobienie filmu, który emanuje szczerością i miłością, jaką darzysz „Mikołajka”. Mimo to presja nadal była duża, bo chcieliśmy uhonorować tych autorów, a co za tym idzie musieliśmy sprostać elegancji kreski Sempégo i ducha Goscinnego. To miał być hołd - chcieliśmy zachować pełen szacunku dystans, by nie popaść w karykaturę, kalkę czy hagiografię. Musieliśmy być jak najbliżej tego kim byli - do słów narratora wplataliśmy ich własne słowa z wywiadów, a do narysowania ich postaci obserwowaliśmy sposób, w jaki fatycznie poruszali się na archiwalnych filmach - mówi jeden z twórców filmu Benjamin Massoubre

- Dzięki Anne Goscinny mogliśmy też zobaczyć oryginalne maszynopisy i rysunki „Mikołajka”. A możliwość obcowania z dokumentami i piórami jej ojca, czy też siedzenia przy jego biurku, niosła ze sobą dodatkowe emocje, które staraliśmy się oddać w filmie. Dotyk, rysowanie piórem, pisanie na maszynie, szelest lecących papierów... Ten zmysłowy element tworzenia musiał być integralną częścią filmu - dodaje.

Zobacz zwiastun filmu "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?"

Nie popieramy piractwa! Skorzystaj z oficjalnych źródeł, które umożliwiają legalne oglądanie filmów: Google PlayHBO GOAppleTV lub Netflix.

Źródło: Materiały dystrybutora

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Szubrycht

To, że jesteśmy mniejsi, nie oznacza, że nasze problemy również takie są.

Dzieci. Doświadczają odrzucenia, chorują na depresję, zaburzenia lękowe, samookaleczają się, targają się na własne życie. One równie mocno, co dorośli, doświadczają kryzysów psychicznych....

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.