Gwiazda "Pożegnania z Afryką: "Uwielbiam chodzić do kościoła. Sprawia mi to wielką przyjemność"

Gwiazda "Pożegnania z Afryką: "Uwielbiam chodzić do kościoła. Sprawia mi to wielką przyjemność"
Klaus Maria Brandauer. Fot. Manfred Werner / Tsui - Praca własna, CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons
KAI / mł

"Uwielbiam chodzić do kościoła. To wspaniałe, gdy ludzie tam śpiewają, a jeszcze wspanialsze, gdy jest to ogromna katedra. Sprawia mi to wielką przyjemność", powiedział Klaus Maria Brandauer, znany austriacki aktor i gorliwy katolik. 

Kojarzymy go najbardziej z "Pożegnania z Afryką", choć międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki występom na scenach teatralnych. Był odtwórcą głównej roli w "Mefisto" Istvana Szabo, za co zdobył główną nagrodę w Cannes. W wywiadzie dla tygodnika archidiecezji wiedeńskiej „Der Sonntag” wybitny, wielokrotnie nagradzany austriacki aktor dzielił się swoim podejściem do wiary. Mówił, że cieszy się liturgią, stara się przestrzegać przykazań i docenia wszelkie zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. "To jest piękne, podoba mi się, ale jest coś poza tym" – dodał i wyznał, że czasami spędzał godziny klęcząc przy ołtarzu, po prostu starając się zrobić rachunek sumienia. 

"Chodzić do kościoła - to wspaniałe!"

"Uwielbiam chodzić do kościoła. To wspaniałe, gdy ludzie tam śpiewają, a jeszcze wspanialsze, gdy jest to ogromna katedra. Sprawia mi to wielką przyjemność", powiedział Brandauer. .Aktor udzielił wywiadu przy okazji wydarzenia, w którym będzie brać udział, organizowanym przez franciszkanów, by pomóc ukraińskim uchodźcom.

Klaus Maria Brandauer 23 marca będzie czytał teksty przedstawiciela luterańskiego Kościoła Wyznającego w wiedeńskim kościele franciszkanów i tym samym wesprze organizację pomocową Zakonu Franciszkanów "Franz Hilf", która pomaga ukraińskim uchodźcom. Towarzyszyć mu będzie wiolonczelista Filharmonii Wiedeńskiej Franz Bartolomey.

DEON.PL POLECA

Protestancki pastor wzorem w wierze dla katolika

Jak mówi, znalazł w protestanckim teologu Dietrichu Bonhoefferze wzór do naśladowania w wierze. „Sprzeciwianie się niesprawiedliwości, sprzeciwianie się zbrodni, to z pewnością nie dla każdego filiżanka herbaty", powiedział o bojowniku ruchu oporu, który został zamordowany przez nazistów w 1945 roku. Zwrócił uwagę, że właśnie to Bonhoeffer robił wielokrotnie, powiedział, i był za to więziony przez długi czas i stracony na kilka dni przed końcem wojny.

"Kiedy czyta się listy, które pisał do swoich rodziców, ale przede wszystkim do narzeczonej, jest się pod niesamowitym wrażeniem, a przede wszystkim skonfrontowanym z pytaniem: Czy ja byłbym w stanie to zrobić?", powiedział Brandauer w wywiadzie dla tygodnika archidiecezji wiedeńskiej „Der Sonntag”.

Rodzina nauczyła go "zajmować się kochanym Bogiem"

Brandauer zaznaczył, że jeden z tekstów Bonhoeffera ze zdaniem: „Chcę nauczyć się wierzyć” natychmiast przykuł jego uwagę. Wyznał, że dorastając w katolickiej rodzinie w Salzkammergut, nauczył się „zajmować kochanym Bogiem”. „Kiedy stajesz się starszy, masz do czynienia z faktem, że byli ludzie, którzy nie tylko żyli swoją wiarą, ale także rozumieli ją właściwie" – powiedział aktor. Pytany, czy byłby tak konsekwentny w życiowych wyborach jak Bonhoeffer odparł, że „nie śmie powiedzieć”. „W każdym razie pastor był wspaniałym przykładem, że trzeba stać na straży swojej wiary" – zaznaczył i wyraził radość, że dzięki myśli Bonhoeffera mógł pogłębić swoją wiarę.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Dlaczego na Zachodzie czyni się znak krzyża od lewej do prawej strony? W jakich okolicznościach przed chrześcijaństwem używano zawołania Kyrie eleison? Co miał na myśli Jezus, mówiąc o „ciele i krwi”? Czy podczas Modlitwy Pańskiej...

Skomentuj artykuł

Gwiazda "Pożegnania z Afryką: "Uwielbiam chodzić do kościoła. Sprawia mi to wielką przyjemność"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.