W Wielkiej Brytanii odsłonięto pomnik Ireny Sendlerowej. To drugi pomnik polskiej działaczki na świecie

W Wielkiej Brytanii odsłonięto pomnik Ireny Sendlerowej. To drugi pomnik polskiej działaczki na świecie
fot. Domena publiczna
3 miesiące temu
PAP / pk

Pierwszy w Wielkiej Brytanii i drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej - polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci - odsłonięto w sobotę w mieście Newark w środkowej Anglii.

Pomnik, który został ufundowany m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej, stanął w parku Fountain Gardens, znajdującym się niedaleko od ważnego dla polskiej historii cmentarza w Newark. W uroczystości odsłonięcia wzięli udział marszałek lotnictwa Andrew Douglas Pulford, reprezentujący Newark w Izbie Gmin minister społeczności lokalnych Robert Jenrick, władze miejskie, a także ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Marta de Zuniga.

"To naprawdę wzruszające móc odsłonić pierwszą rzeźbę Ireny Sendlerowej w Wielkiej Brytanii. Irena Sendler to inspirująca bohaterka, której czyny mogą inspirować ludzi na całym świecie, a jej humanitaryzm może być przykładem dla młodych. Jej historia przypomina nam, że nawet w najbardziej beznadziejnych czasach jedna osoba może zmienić losy wielu ludzi i dać godny naśladowania przykład" - powiedziała Marta de Zuniga.

"To zaszczyt dla Newark, że możemy zapewnić miejsce dla tego pomnika. Będzie on stanowił należny hołd dla życia i dokonań Ireny Sendlerowej. Jej historia jest naprawdę inspirująca, opowiada o bezinteresownej służbie innym, z narażeniem własnego życia, w czasie gdy Europa walczyła ze złem reżimu nazistowskiego. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie widocznym znakiem inspirującym młodych ludzi, aby starali się lepiej zrozumieć ten wypełniony nienawiścią okres w historii Europy, aby takie wydarzenia już nigdy się nie powtórzyły" - oświadczyła z kolei burmistrz Newark Lisa Geary.

Newark ma długie związki z polską historią. Podczas II wojny światowej w znajdujących się tam bazach RAF stacjonowały polskie jednostki lotnicze, a na tamtejszym cmentarzu pochowano wielu poległych. W Newark znajduje się największa liczba grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii. Tam pochowano również byłego prezydenta RP na Uchodźstwie Władysława Raczkiewicza i byłego premiera gen. Władysława Sikorskiego, choć ciało tego ostatniego przeniesiono później do Polski.

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej pracowała w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawy w okupowanej przez Niemców Polsce. Jej wysiłki koncentrowały się na pomocy żydowskim dzieciom i ich rodzinom. Była częścią sieci pracowników i wolontariuszy, głównie kobiet, którzy ratowali żydowskie dzieci uwięzione w Getcie Warszawskim. Wraz ze współpracownikami przekazywała im fałszywe dokumenty tożsamości i zapewniała schronienia w polskich rodzinach lub w sierocińcach i innych placówkach opiekuńczych, w tym katolickich klasztorach, ratując je przed Holokaustem. Uratowano w ten sposób setki żydowskich dzieci.

Wśród wielu odznaczeń, którymi Irena Sendler została uhonorowana, są Złoty Krzyż Zasługi oraz najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Jako jedna z pierwszych Polek została uhonorowana w 1965 r. izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, przyznawanym osobom, które udzielały Żydom bezinteresownej pomocy w czasie Zagłady. Irena Sendler zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat. Jej pierwszy na świecie pomnik odsłonięto w 2014 r. w Moskwie.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dawid Golik, Filip Musiał
12,90 zł
18,44 zł

Abyś pokój i wszelką pomyślność Ojczyźnie mojej darować raczył, błagam Cię dziś pokornie, składając Ci w dani całkowitą ofiarę z życia mego.
Spraw o Panie, ażeby Polska wprowadziła w życie polityczne ewangeliczne prawo miłości;...

Skomentuj artykuł

W Wielkiej Brytanii odsłonięto pomnik Ireny Sendlerowej. To drugi pomnik polskiej działaczki na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.