5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie
(fot. shutterstock.com / aj)
Piotr Kosiarski / DEON.pl / youtube.com

Nie ma nic gorszego, niż długo chowana i pielęgnowana uraza. Jeśli nie zaczniesz w porę zabiegać o poprawę relacji ze zwaśnioną osobą, nawet błahy konflikt może przerodzić się w ciągnącą się latami niechęć. Oto 5 wskazówek, które pomogą tego uniknąć.

1. Przyjmij rzeczywistość taką, jaka jest

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie - zdjęcie w treści artykułu

(fot. shutterstock.com)

Trudno zacząć jakąkolwiek zmianę bez akceptacji tego, co chcemy zmienić. Przyjęcie często trudnej rzeczywistości, bez oceniania i wartościowania, jest konieczne, by wejść na drogę przebaczenia. Nierzadko oznacza to, że trzeba zaakceptować skomplikowany stan rzeczy; czasem są to krzywdy i zranienia zadane przez najbliższych, a czasem nasze błędy, wpływające na relacje z innymi. Ten krok można porównać do wizyty u dentysty. Tylko zaakceptowanie bólu zęba i pogodzenie się z tym, że jest, może nas skłonić, by udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

2. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. shutterstock.com)

Wina rzadko leży tylko po jednej stronie. Pamiętaj, że na trudną sytuację mogły wpłynąć również twoje błędy. Uznanie własnych pomyłek może wywołać uzasadnione poczucie winy, bardzo pomocne w przebaczaniu i unikaniu podobnych błędów w przyszłości.

3. Szczerze pomódl się za osobę, której nie możesz przebaczyć

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. shutterstock.com)

To chyba najtrudniejszy krok. Wymaga od nas nie tylko pokory, ale również spojrzenia z miłością na osobę, która nas skrzywdziła. Rezultat może jednak przejść nasze oczekiwania. Warto spróbować podziękować Bogu za człowieka z którym jesteśmy zwaśnieni; za jego talenty i za miłość, jaką Bóg go obdarzył. Szybko odkryjemy, że postawa wdzięczności tłumi w nas żal i gniew, nawet jeśli przed chwilą nie czuliśmy nic więcej.

4. Przypomnij sobie to, co było dobre

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. shutterstock.com)

Jeśli znasz tę osobę trochę dłużej, nie zatrzymuj się na tym, co złe. Spójrz szerzej i dalej, dostrzegając bogactwo waszej relacji sprzed wydarzeń, które was poróżniły. Bardzo szybko odkryjesz, że są one niczym w porównaniu z tym, co wcześniej was łączyło. Ludzie rzadko pamiętają o trudnościach. Także wasza kłótnia może za kilka miesięcy okazać niewiele znaczącym epizodem, do którego nikt już nie będzie chciał wracać.

5. Jeśli nie przebaczysz, stracisz na tym najwięcej

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. shutterstock.com)

Kiedy ktoś przychodzi cię przeprosić, nigdy mu tego nie odmawiaj. Uszanuj, że osoba, której być może nie darzysz sympatią, odważyła się prosić cię o wybaczenie. Jeśli tego nie zrobisz, duma i pozorne poczucie siły szybko miną, a ty zostaniesz ze swoim problemem sam. Nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna okazja, by dojść do zgody. Nie zatrzymuj się tylko na przyjmowaniu przeprosin. Zawsze staraj się pierwszy wyciągać rękę. Twoje starania na pewno nie pójdą na marne.

***

Pamiętaj, że brak zrozumienia i waśnie powodują nie tylko twoje cierpienie. Jeśli wciąż poszukujesz motywacji, by wyciągnąć rękę do drugiej osoby, zobacz fragment kultowego filmu:

Fragment filmu "Shrek" (2001)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 kroków, które pomogą przebaczyć i prosić o przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.