Ma 71 lat, syna i trójkę wnuków. Jest szczęśliwym księdzem. "Żona zawsze zachęcała mnie do przyjęcia święceń"

Ma 71 lat, syna i trójkę wnuków. Jest szczęśliwym księdzem. "Żona zawsze zachęcała mnie do przyjęcia święceń"
(fot. TV2000 / youtube.com)
2 lata temu
TV2000 / aleteia.org / kw

Trzeba przyznać, że bardzo rzadko można spotkać się z taką sytuacją w Kościele rzymskokatolickim. Jak to jest być księdzem-tatą? Posłuchajcie włoskiego kapłana, Giuseppe Mangano.

"Nasz Pan wzywał mnie wiele razy. Zawsze mówię, żartując, że Pan mnie wezwał, że złapał mnie za włosy, ale ja uciekłem" - żartował w rozmowie z telewizją TV2000 nowowyświęcony prezbiter.

"Celibat nie należy do natury kapłaństwa"

Kiedy mówi, że "uciekł", odnosi się do faktu, że w młodości Giuseppe studiował w seminarium, ale potem poczuł powołanie do małżeństwa. Ożenił się, został ojcem, miał wnuki i ostatecznie został wdowcem. I to właśnie wtedy tamto wezwanie zabrzmiało ponownie w jego sercu.

Ks. Giuseppe przyjął święcenia kapłańskie w wieku 71 lat (we wrześniu 2018 roku). Głęboko wzruszony, podczas swojej pierwszej Mszy świętej przypomniał sobie o swojej miłości do żony, która zmarła 10 lat temu.

Jak przyznał kapłan "żona zawsze zachęcała mnie do przyjęcia święceń diakonatu" i wyraziła zgodę, by po jej śmierci został księdzem.

Wzruszającym faktem było to, że świadkami święceń Giuseppe, byli jego syn Francesco z żoną oraz wnuki, Francesca (15 lat) oraz Vasco i Giuseppe (10 lat).

Z siedmiu sakramentów, wskazywał z uśmiechem w czasie rozmowy z TV2000 - jedynym, którego nie otrzymał - jest Namaszczenie Chorych. "I jest to niemal spełnienie proroctwa" - przyznał z uśmiechem - "30 lat temu mój kierownik duchowy powiedział mi, że otrzymam wszystkie siedem sakramentów."

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Bogusław Kastelik
43,99 zł
54,99 zł

Kwestia bezżenności duchowieństwa rzymskokatolickiego nieustannie powraca – jest przedmiotem nie tylko debat publicznych i sporów medialnych, ale również rozmów „zwykłych” ludzi, starających się zrozumieć sens celibatu. Ksiądz Bogusław Kastelik podchodzi do tematu obiektywnie, omawiając genezę...

Skomentuj artykuł

Ma 71 lat, syna i trójkę wnuków. Jest szczęśliwym księdzem. "Żona zawsze zachęcała mnie do przyjęcia święceń"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.