Taki poród zdarza się raz na pół miliona. "Stan dzieci jest dobry"

Taki poród zdarza się raz na pół miliona. "Stan dzieci jest dobry"
(fot. shutterstock.com)
mamadu.pl / twojezdrowie.rmf24.pl / jp

Kiedy rodzice dowiedzieli się o tym, że czekają na więcej niż jedno dziecko, nie mogli uwierzyć. Dzisiaj mówią, że nie zamieniliby się z nikim innym.

Amelka, Franek, Staś i Zosia przyszli na świat pod koniec czerwca. To czworaczki, które urodziły się w szczecińskim szpitalu w Zdrojach. Po dwóch miesiącach intensywnej opieki wyszły do domu. 

Kiedy rodzice dowiedzieli się o tym, że czekają na więcej niż jedno dziecko, nie mogli uwierzyć. Dzisiaj mówią, że nie zamieniliby się z nikim innym. To ich pierwsza ciąża, Natalia i Mateusz są małżeństwem od czterech lat. Teraz żartują, że za każdy rok mają po jednym dziecku.

Lekarze przyznają, że ciąża mnoga to zawsze spore wyzwanie. Amelka ważyła 1,400 gramów, Franek 1,330, a Staś 1,265. Najmłodsza i najmniejsza była Zosia, która ważyła 815 gramów. Poród trwał kilka minut, ponieważ lekarze musieli wykonać cesarskie cięcie.

Dzisiaj Zosia waży już 2,5 kg, a reszta ponad 3. Wszyscy są zdrowi. Dostali od szpitala cztery foteliki samochodowe oraz specjalny wózek ze szpitalnej wypożyczalni.

>> Gdy się urodził dawano mu 2 proc. szans na przeżycie. Był tak mały, że nie wiedziano, jak się nim opiekować

Opieką otoczyły ich także władze samorządowe, od miasta otrzymali "Bon opiekuńczy Wieloraczki".

Statystycznie ciąża czworacza przypada raz na ponad pół miliona. Znacznie częściej zdarzają się trojaczki, raz na ponad 7 tys. porodów. Z kolei ciąża bliźniacza przytrafia się co 85 matce.

>> "Moja córka nie jest downem. Ma zespół Downa. Widzisz różnicę?"

To nie pierwszy taki przypadek, 29 sierpnia w Lublinie urodziły się kolejne czworaczki. Dzieci przyszły na świat także przez cesarskie cięcie w 30. tygodniu ciąży. Urodziło się trzech chłopców i jedna dziewczynka, stan dzieci jest dobry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Taki poród zdarza się raz na pół miliona. "Stan dzieci jest dobry"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.