W tym ośrodku wolontariusze przytulają dzieci. "Wszystkie są wspaniałe i bije od nich wola życia"

W tym ośrodku wolontariusze przytulają dzieci. "Wszystkie są wspaniałe i bije od nich wola życia"
(fot. facebook.com/Adopcja/)

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Z tej okazji przypominamy wzruszające historie związane ze słynnym ośrodkiem dla dzieci.

Wolontariat polega na towarzyszeniu dzieciom w ich codzienności. Składają się na to zabawy, przytulanie, karmienie, przewijanie itp. Każdy wolontariusz zobowiązuje się do pojawiania się w ośrodku dwa razy w tygodniu.

Obecnie nabór wolonatariuszy do Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku został wstrzymany ze względu na nadmiar zgłoszeń.

Kochani, z całego serca dziękujemy i cieszymy się, że zgłosiło się do nas przeszło 70 nowych kandydatów na...

Opublikowany przez IOP w Otwocku - Fundacja Rodzin Adopcyjnych Wtorek, 27 marca 2018

Gdzie możemy znaleźć takie ośrodki?

W Polsce istnieją zaledwie dwa ośrodki preadopcyjne, jeden w Otwocku, w województwie mazowieckim, drugi w Łodzi Tuli-Luli prowadzony przez Fundację Gajusz.

Co ośrodki preadopcyjne oferują swoim podopiecznym?

Przede wszystkim chodzi o całodobową opiekę z nadzorem medycznym. Jeżeli ustanie tzw. sytuacja kryzysowa, dziecko może wrócić do rodziny biologicznej. Wówczas pracownicy razem z rodziną biologiczną zajmują się ponowną integracją. Uczą zasad pielęgnacji dziecka oraz budowania z nim więzi. Rodzice mogą być przy dziecku codziennie w godzinach od 9 do 18.

Ośrodek współpracuje także z innymi ośrodkami adopcyjnymi i w ten sposób może dobrać odpowiednich rodziców adopcyjnych dla dziecka.

Pracownikom zależy na tym, żeby dziecko jak najkrócej było bez rodziny, najczęściej to okres trzech miesięcy.

Kogo przyjmuje ośrodek?

Do ośrodka trafiają noworodki i niemowlęta w wieku od urodzenia do pierwszego roku życia. Najczęściej są to dzieci niechciane, pozostawione po urodzeniu w szpitalu, w oknach życia. Nieraz są to dzieci odebrane rodzicom na skutek interwencji sądu lub policji. Czasem zdarza się, że przyniesione są dobrowolnie przez rodziców.

Żaden celebryta nie odmówił

Anna Dereszowska, Katarzyna Stankiewicz, Antoni Pawlicki to jedni z bohaterów kalendarza na 2019 rok, który powstał jako wsparcie dla Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.

Na początku miał powstać kalendarz tylko z Magdaleną Różczką, która od kilku lat wspiera Ośrodek. Aktorka postanowiła zaprosić do projektu swoich znajomych. Nikt nie odmówił, pomimo licznych obowiązków. Każdy z nich specjalnie przyjechał na sesję do Otwocka.

"Filip umowa stoi! Wchodzimy w to!"

Filip Chajzer słynie z niecodziennych akcji, 4 miesiące temu wpadł na pomysł, żeby pomóc Interwencyjnemu Ośrodkowi Preadopcyjnemu w Otwocku, o którym kiedyś pisaliśmy. W ośrodku zepsuła się pralka i celebryta postanowił zareagować. Sprawa była bardzo pilna, ponieważ wcześniejsza pralka działała bez przerwy ze względu na tak dużą ilość dzieci.

Bardzo szybko po udostępnieniu postu przez Filipa Chajzera, odezwała się firma Siemens, napisali: "Filip umowa stoi! Wchodzimy w to!". Poniżej pojawił się komentarz z ośrodka: "Nie wiemy jak panu dziękować. Wspaniali ludzie z Siemens już do nas dzwonili. Serdecznie zapraszamy do nas, panie Filipie, nasze maluszki czekają na pana". W odpowiedzi napisał: "zaproszenie przyjęte. Mogę zrobić szarlotkę".

Wpadłem na taki oto post IOP w Otwocku - Fundacja Rodzin Adopcyjnych : Kochani, zwracamy się do Was z gorącą prośbą......

Opublikowany przez Filip Chajzer Wtorek, 25 września 2018

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
31,43 zł
44,90 zł

Kogo spotkasz w wielkim mieście?

Była jedną z wielu młodych, ambitnych dziewczyn, które zjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby spełnić swoje marzenia. Konsekwentnie realizowała plan na idealne życie. Praca kilkanaście godzin na dobę, perfekcja...

Skomentuj artykuł

W tym ośrodku wolontariusze przytulają dzieci. "Wszystkie są wspaniałe i bije od nich wola życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.