Więcej niż zwykły sport

Więcej niż zwykły sport
Z wysokości siodła świat nabiera barw. (fot. shutterstock.com)
Magdalena Pelczarska

Nie tylko rozwija kondycję, ale daje możliwość obcowania z pięknymi, szlachetnymi zwierzętami. Jazda konna to jedyna dyscyplina, w której od człowieka zależy tylko połowa.

Sztuka porozumienia

DEON.PL POLECA

Niemiecki pisarz, Wilhelm Müseler, w swoim podręczniku jazdy konnej napisał: "Jeździectwo jest pięknym sportem i może być uznane za sztukę, na której wyżyny chciałbyś się wznieść. Dostąpić tego może jednak ten, kto z całym zrozumieniem wniknie w psychikę konia i kto nie siłą, ale wyczuciem osiągnie z nim porozumienie". Warto pamiętać, że podczas jazdy, konia można do wszystkiego przekonać, ale do niczego nie można go zmusić. Każdy koń ma swój charakter i należy go traktować bardzo indywidualnie. Umiejętności wyćwiczone na jednym zwierzęciu niekoniecznie sprawdzą się na drugim - stwarza to dodatkową trudność, ale to właśnie dzięki temu jazda konna jest tak pasjonująca i ciekawa.

Więcej niż zwykły sport - zdjęcie w treści artykułu

Konia można do wszystkiego przekonać, ale do niczego nie można go zmusić.

(fot. shutterstock.com)

Sport i terapia w jednym

Jeździectwo, przez kontakt z koniem i przyrodą, pozwala na prawdziwe odprężenie, wyciszenie i relaks. Sprawia, że jeździec zaczyna lepiej rozumieć własne ciało, a przez to i samego siebie. Bardzo dobrze wpływa na samopoczucie i stanowi doskonałą alternatywę wypoczynku po stresującym dniu pracy. Warto przypomnieć, że jazda konna zalecana jest często przez terapeutów, szczególnie w stanach depresyjnych i różnego rodzaju zaburzeniach emocjonalnych. Stosowana regularnie bardzo skutecznie wspomaga, a nawet w wielu przypadkach zastępuje farmakoterapię. Jęździectwo może się stać doskonałym lekarstwem na jesienną chandrę czy przemęczenie. Warto przypomnieć, że jazda konna wykorzystywana jest również w powszechnie znanej hipoterapii, stosowanej w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Doskonale sprawdza się ona u dzieci, ale i u osób dorosłych widoczne są efekty tej nietypowej terapii.

Konno po zdrowie

Trudno opisać wszystkie zalety regularne uprawianego jeździectwa. Dobroczynny wpływ tego sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka jest bezsporny. Współpracując z koniem, ciało jeźdźca dopasowuje się do ruchów zwierzęcia co pomaga w rozluźnieniu i mobilizuje do pracy. Podczas jazdy pracuje wiele patii mięśni, także te, które nie są używane na co dzień. Jazda na koniu stymuluje mięśnie nie tylko ud i łydek, ale również górnych części ciała. Podczas ruchu na koniu mięśnie rozluźniają się, rozciągają a także skutecznie wzmacniają. Regularna jazda konna wpływa zbawiennie na układ krążenia i układ oddechowy. Pozwala osiągnąć w dość szybkim czasie doskonałą formę i kondycję. Ponadto ćwiczy koordynację ruchową i równowagę. Bardzo ważne podczas prawidłowej jazdy konnej jest zachowanie wyprostowanej sylwetki, co może okazać się bardzo skuteczne w radzeniu sobie z różnego rodzaju wadami postawy, szczególnie u osób młodych. Wskazana może być przy różnego typu dolegliwościach, do których zaliczyć można m.in. nadwagę, nadciśnienie, cukrzycę i osłabione mięśnie.

Więcej niż zwykły sport - zdjęcie w treści artykułu nr 1

To jedyna dyscyplina sportowa, w której od człowieka zależy tylko połowa.

(fot. shutterstock.com)

Szkoła charakteru

Jeśli myślimy, że nie mamy w sobie na tyle odwagi czy cierpliwości, żeby zacząć uczyć się jeździć konno, to tym bardziej jeździectwo jest właśnie dla nas. Ta szczególna dyscyplina sportowa pozwala wypracować w sobie najpiękniejsze i najbardziej pożądane cechy, zarówno u tych najmłodszych jak i osób starszych. Można powiedzieć, że jest prawdziwą szkołą charakteru. Nauka jazdy konnej to z pewnością żmudna i ciężka praca, bo przecież nikt nie zaczyna sprawnie jeździć od pierwszego dosiadu konia. Niezbędne jest systematyczne doskonalenie umiejętności. Zanim zacznie się czerpać prawdziwą radość z jazdy po łąkach i lasach, konieczne jest spędzenie wielu godzin na ujeżdżalni. Efekty są jednak warte podjętego wysiłku!

Dobry jeździec powinien wykazać się zdecydowaniem, stanowczością i pewnością siebie. Kluczem do dobrej jazdy jest wzbudzenie zaufania konia, który jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem i z łatwością rozpoznaje emocje jeźdźca. Jeśli wyczuje jego niezdecydowanie, niepewność lub strach bardzo mało prawdopodobne jest, aby współpraca człowieka ze zwierzęciem przyniosła dobre efekty.

Należy również pamiętać, że o konie trzeba zadbać. W jeździectwie nie liczą się tylko chęci i możliwości sportowca, ale również również potrzeby zwierzęcia. Proste czynności jak karmienie, czyszczenie czy sprzątanie boksu mogą stać się szkołą samodyscypliny.

Więcej niż zwykły sport - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Jazda konna bardzo skutecznie wspomaga - a w wielu przypadkach zastępuje - farmakoterapię. (fot. shutterstock.com)

Poczuć smak wolności

Trud włożony w naukę jazdy konnej pozwala posiąść niezwykle cenną umiejętność, która raz wyuczona pozwala cieszyć się nią całe życie. Żeby czerpać z jazdy prawdziwą radość koniecznie trzeba poznać czym jest jazda w terenie. Galop, kłus czy nawet spacer stępem polnymi lub leśnymi ścieżkami dostarcza niesamowitych wrażeń i pozwala doświadczyć niecodziennych przeżyć. Oprócz ogromnej przyjemności obcowania z cudownym zwierzęciem, jazda konna daje głębokie poczucie wolności i siły. Godziny spędzone na końskim grzbiecie dostarczą energii oraz pozwolą prawdziwie odpocząć i złapać potrzebny dystans.

Choć jeździectwo jest sportem wymagającym, uprawiać może je każdy, bez względu na wiek. Żeby zacząć, potrzebne są tylko chęci i czas. Później pozostaje już tylko bycie konsekwentnym. Z wysokości siodła codzienne kłopoty stają się mniejsze, a świat przybiera bardziej kolorowe barwy. A więc na koń!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Więcej niż zwykły sport
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.